titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 8. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

video

Tajemství Jiřiny Švorcové

Jak se žije s nenávistí po dlouhých letech úspěchů? Vznikla Žena za pultem na politickou objednávku? Komu za socialismu vadila Jiřina Švorcová a kolika lidem ona sama ublížila? Odhalte Tajemství Jiřiny Švorcové ve speciálním dílu k seriálu Žena za pultem. Vyrobila TV Barrandov.
  VIDEO - Tajemství Jiřiny ŠvorcovéŽena za pultem - znělka

Úvodní znělku k seriálu i hudební podkresy složil Jan Frank Fischer (15. září 1921, Louny – 27. ledna 2006, Praha), český hudební skladatel a překladatel.
  ZVUK - znělka seriálu - autor hudby Jan F. Fischer

Po stopách hvězd ... Jiřina Švorcová

Pořad Po stopách hvězd, přivedl na obrazovku dokument o výrazné herečce Jiřině Švorcové, která, když se měla v roce 1989 po revoluci rozhodnout, co pro ni více znamená, zda politika nebo umění, ona se rozhodla odejít z Vinohradského divadla a vystupovat pro diváky na májových oslavách a užívat si starobního důchodu. Pořad pozval k natáčení několik povolaných filmových kritiků i její kolegů, jak z divadla, tak i herců z filmů, nebo seriálů (Bohumil Švarc, Hana Maciuchová), kteří se k Jiřině vyjádřili jak s pokorou, tak i její kritikou. Mnozí umělci ztratili kuráž a odmítli na téma Jiřina Švorcová mluvit a pozvání odmítli. Česká televize, rok výroby 2008.
  VIDEO - Tajemství Jiřiny Švorcové

Abeceda ČT: Žena za pultem

Seriál Žena za pultem natočil v roce 1977 tým okolo scénáristy Jaroslava Dietla a režiséra Jaroslava Dudka. Hlavní role byla původně určena pro Janu Hlaváčovou. Nakonec se však v tehdejší Československé televizi prosadil názor, že Jiřina Švorcová už velmi dlouho neměla apolitickou roli, a proto došlo ke změně plánu. Fakt, že představitelka hlavní role byla členkou ÚV KSČ, je také zřejmě jeden z důvodů, proč Žena za pultem po revoluci dostala nálepku propagandistického seriálu.
VIDEO - Abeceda ČT: Žena za pultem

Prominenti - Jiřina Švorcová v rockovém klubu

Po dlouhé době se legendární Žena za pultem objevila na veřejnosti a sklidila potlesk svých fanoušků. A na její tváři bylo vidět, že jí to po letech v ústraní dělá dobře. Na mejdanu TV Barrandov v únoru 2011 se stala jednou z nejpopulárnějších tváří televize.Král Šumavy - Jiřina Švorcová vzpomíná

Nejznámější filmovou rolí herečky Jiřiny Švorcové je postava Marie Rysové z filmu Král Šumavy. Režisér Karel Kachyňa jej natočil v roce 1959. Jiřina v něm vytvořila hlavní ženskou postavu. Takto na roli vzpomínala v posledních letech svého života.Žena za pultem - Anna vyhazuje švagrovou

Scéna z prvního dílu seriálu Žena za pultem. Anna Holubová (Jiřina Švorcová) vyhazuje z bytu švagrovou, která je nezvanou návštěvou.Žena za pultem - upoutávka TV Barrandov

Upoutávka televize Barrandov na seriál Žena za pultem aneb byla jedna samoobsluha, kde měli k dostání úplně všechno! :DNatáčení pro pořad Retro

Napadlo vás někdy, že samoobsluhy tady nebyly odjakživa? První předchůdce samoobsluh a hypermarketů vznikl v Americe v Tennessee v roce 1916. My se v dnešním Retru podíváme, kde se vzaly samoobsluhy v socialistickém Československu, proč některé zboží prostě nebylo a kde nakupovala žena za pultem Jiřina Švorcová.
Celý pořad Retro (odvysíláno 24. 3. 2008)7 čili 7 dní Jiřina Švorcová a Pavel Tigrid

V roce 1996 se Jiřina Švorcová vrátila na televizní obrazovku. Nebylo to v roli herecké, ale v roli politické. V pořadu Sedm čili 7 dní (TV Nova) usedla naproti Pavlu Tigridovi v debatě kandidátů do voleb do Senátu Parlamentu ČR.