titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 8. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Seriál Okres na severu: Jaroslav Moučka nahradil Josefa Beka

Jak přitáhnout diváky k televizním obrazovkám? Nasadit klasický normalizační československý seriál. Ano, jak se ukazuje, prvoplánové komunistické snímky táhnou a těší se vysoké sledovanosti. Jsou prolezlé ideologií, při dialozích herci rudnou až hanba, jednou se plán plní, podruhé neplní, řeší se zmetky, špinavé intriky zelinářů a taxikářů, ale o to víc tohle baví. Od nového roku se s nimi doslova roztrhl pytel. Přestože od jejich natáčení uplynul nějaký ten pátek, pátrali jsme po jejich největších zajímavostech politicky poplatných opusů. A nestačili jsme se divit!

Okres na severu (1980)

• V seriálu se městečko jmenuje Brod, ve skutečnosti se natáčelo v Litvínově.

• Hlavní roli okresního tajemníka Josefa Pláteníka měl původně hrát Josef Bek. Na poslední chvíli ale dostal přednost »ostřílený« Jaroslav Moučka, který se již dobře uvedl v Muži na radnici. Nicméně Bekovi byla nabídnuta jiná, menší role.

• Před kamerou se poprvé spolu objevili otec a syn – Ilja Prachař a David Prachař.

• V seriálu dostala prostor stovka herců.

• Snímek se v televizi objevil těsně před volbami v roce 1981. Podobně jako u Muže na radnici se tak jednalo o politicky exponovaný seriál.

• Obrovský úspěch zaznamenal na Kubě.

Autor: dan, Ahaonline.cz
reprofoto: Česká televize

o seriálu    epizody    osoby a obsazení    tvůrčí štáb    fotogalerie    z dobového tisku