titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 8. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Nedělní chvilka poezie

„Recitovat básně živě bylo velké břemeno a strašné nervy,“ svěřila se Jiřina Švorcová v rozhovoru Miroslavu Graclíkovi, autoru knihy „Jiřina Švorcová osobně“ a příteli z posledních let svého života. Verše milovala celý život a nejvíce s nimi vstoupila televizním divákům do povědomí v pořadu Nedělní chvilka poezie (Chvilka poezie). Jiřina Švorcová v pořadu nepravidelně vystupovala v letech 1975 až 1987. V prvních letech se pořad vysílal na obrazovce Československé televize živě, pak převážně ze záznamu.

„Nejnáročnější, alespoň pro mě, proto byly v té době Chvilky poezie. V některých případech jim režisér věnoval patřičnou pozornost a zkoušely se jako každý jiný inscenovaný text,“ řekla Jiřina Švorcová ve své bilanční knize. Vzpomínala například na režisérku Mirku Valovou, která podle ní patřila v tomto směru mezi nejlepší režisérky.

Text se museli recitátoři učit nazpaměť. „Když jsem se učila báseň, vypadala jsem jako tichý blázen. Mockrát jsem byla přistižena – i sama sebou – jak polohlasně deklamuju na ulici nebo v tramvaji. S básní jsem usínala a s ní se i probouzela. Jak říkám, tichý blázen!,“ vzpomínala Jiřina s tím, že po krátké zkoušce ve studiu se jelo většinou naostro.

Když herečku požádal Miroslav Graclík o vzpomínku na některou z Chvilek poezie, vybrala si jednu, kterou točila společně s dalšími kolegy živě k nějakému výročí. Každý účinkující měl svůj kout, odkud recitoval, a kamera je postupně sledovala v  jednom záběru. „Byl tam i František Vnouček, kterému na generálce vypadával text. Když se večer začalo vysílat, všichni jsme byli úpěnlivě upnutí na něj, jestli mu to vyjde. Odříkal to naprosto bezvadně a pak přišla řada na mě. Už nevím, co to bylo za básničku, ale jak jsem mluvila, cítila jsem, jak mi brabenci lezou po rukách, jak začínám tuhnout – tréma a nervy mě úplně ochromovaly,“ přiznala Jiřina Švorcová.

Text nakonec herečka v pořádku odrecitovala. Po natáčení ji bratr vyvedl ven na vzduch, protože byla na omdlení. „To bylo snad nejstrašnější, co jsem v televizi zažila,“ konstatovala Jiřina Švorcová v rozhovoru s Miroslavem Graclíkem. Další vzpomínky spojené s recitací najdete v knize „Jiřina Švorcová osobně“. V roce 2010 ji vydalo nakladatelství XYZ, www.xyz-knihy.cz.

TIP: stáhněte si fotografii Jiřiny Švorcové z Chvilky poezie jako tapetu na počítač

vlastní zpráva, (luk)
foto: archiv ČT a fotomontáž