titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Devadesátka Českého rozhlasu aneb Na návštěvě u ... Jiřiny Švorcové

Český rozhlas slaví v roce 2013 devadesát let. Otevřel své rozhlasové archivy a každý den vysílá jeden díl unikátního cyklu nazvaného Devadesátka. 14. ledna vybral pořad z poloviny ledna r. 1984, který byl součástí dlouhodobého cyklu s názvem "Na návštěvě u ...". Průvodcem byl herec Miloš Kopecký, který v naší ukázce hostí kolegyni Jiřinu Švorcovou.

promo k pořadu:

V polovině ledna roku 1984 vysílal Československý rozhlas pořad, který byl součástí dlouhodobého cyklu s názvem "Na návštěvě u…" . Cyklus se vysílal od roku 1982, jeho průvodcem byl pravidelně herec Miloš Kopecký. V lednu 1984 se hostitelkou tohoto pořadu - stala herečka Jiřina Švorcová, Kopeckého kolegyně ze souboru Divadla Na Vinohradech.

Úvod rozhovoru byl velmi netypický - oba herci otevřeli pořad úryvkem z Čapkovy hry Věc Makropulos, v níž Švorcová na scéně vinohradského divadla ztvárnila Elinu Makropulos a Miloš Kopecký doktora Kolenatého. Úryvek ze hry pak spontánně přejde do dialogu obou herců, který je v mnohém pozoruhodný.

  Přehrát díl "Devadesátka" s Jiřinou Švorcovou

zdroj: Český rozhlas
14. ledna 2013