titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Tajný vzkaz na hrobu Jiřiny Švorcové (†83): Pocta pro Ženu za pultem!

To je výdrž. Fanoušci na Jiřinu Švorcovou (†83) nezapomněli. Půldruhého roku po smrti dali herečce na hrob červené karafiáty. Za socialismu je k Mezinárodnímu dni žen dostávala každá žena.

Jako by se čas zastavil ještě před rokem 1989. Na hřbitově v pražských Střešovicích, kde je Švorcová pohřbena spolu se svým manželem, akademickým malířem Vladimírem Šoltou (†53), se den před MDŽ objevila váza s šesti červenými karafiáty.

Pamětníci vědí, že to bývala typická květina tohoto kdysi tak oblíbeného svátku. A nejen to. K věnci se svíčkami přibývají další dárky od tajných příznivců: Například rozkvetlé petrklíče v květináči. A to přestože není žádné výročí jejího narození či úmrtí ...

Je vidět, že rodina a hereččini obdivovatelé nezahálejí. Nezapomněli na svou Aničku Holubovou ze seriálu Žena za pultem. Stejně jako před třiceti a více lety, i k letošnímu MDŽ dostala herečka, která je i po své smrti stále symbolem komunistických idejí, květiny.

zdroj: AHA, Autor: - hoh -, 7. března 2013
www.ahaonline.cz