titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

To by Švorcová a Vala koukali: Král Šumavy se vrací! Bude ho hrát Hádek?

Filmový trhák Král Šumavy se po více než půlstoletí vrací! Neobjeví se v něm sice už Jiřina Švorcová (†81), Jiří Vala (†76) ani mnozí další, z nichž většina už není naživu, ale hereckými hvězdami se to bude jen hemžit. Jak se deníku Aha! podařilo zjistit, jednou z hlavních hvězd bude zřejmě Kyštof Hádek (31)!

Román Návrat Krále Šumavy od jihočeského spisovatele Davida Jana Žáka se promění v televizní minisérii, kterou natočí režisér Radim Špaček, syn odborníka na etiketu Ladislava Špačka, s producentem Vratislavem Šlajerem. Vybrali si je autor s nakladatelem.

Jedním ze zájemců byl i Jiří Bartoška (66), ovšem jako producent. Nakonec mu šanci nedali! „Rozhodli se tak autoři, je to na nich. Ale je to škoda. Chtěli jsme to udělat jako velký film,“ poznamenal Bartoška.

„Byla to poměrně náročná soutěž, ale nedávno mi volali, že vyhrál náš návrh,“ řekl Šlajer. Minisérie bude mít délku zhruba šest hodin. Podle Žáka se kromě skutečného osudu Krále Šumavy Josefa Hasila, který převáděl přes hranice uprchlíky na Západ, zaměří i na postihnutí doby 50. let minulého století. „Budu se podílet na scénáři jako poradce. Mám spoustu archivních dokumentů a informací, které se už do knihy nevešly,“ líčí rodák z Prachatic.

Hlavní roli by si mohl zahrát herec Kryštof Hádek. Nyní musí producenti sehnat peníze. Příští rok začne natáčení a za dva roky by série měla běžet v televizi. Točit by se mělo nejspíš na Šumavě.

O Králi Šumavy zatím vznikl jen propagandistický film v roce 1959 s Jiřím Valou a Jiřinou Švorcovou v hlavních rolích. Jako předloha tehdy posloužil režiséru Karlu Kachyňovi coby Král Šumavy pašerák Franz Nowotný řečený Kilián.

ahaonline.cz, Autor: hof, 26. dubna 2013
www.ahaonline.cz