titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Jiřina Švorcová o tajemství Josefa Bláhy: Manželku podvedl s Janžurovou!

Filmy, ve kterých excelovali, známe téměř nazpaměť. Ovšem o tom, jak to měli v soukromí, co je trápilo, když zhasla světla a zastavily se kamery, nevíme skoro nic. Řeč je o nejslavnějších českých hercích a herečkách. Vydali jsme se po jejich stopách a pátrali po věcech, které měly zůstat před světem navždy utajeny!

• Ještě v době, kdy byla herečka Iva Janžurová svobodná, začala s tehdy ženatým otcem dvou dětí »chodit«. Toužila ho mít jen pro sebe. „Bláha byl velmi šaramantní. Skoro na každém zájezdu měl nějakou fanynku. Jeden čas se s ním Iva sblížila více, než dobré mravy dovolují,“ napsala ve své knize herečka Jiřina Švorcová.

• Pocházel ze Slovinska, matka byla Slovinka, otec Čech. Do svých jedenácti let neuměl česky. Přátelé mu říkali Bosňák.

• Rakovina jícnu ho zabíjela pět dlouhých let. Nakonec ho připravila i jeho největší potěšení: nemohl jíst, jen pít a jeho milované pivo mu manželka musela podávat brčkem.

• Jeho nerozlučným parťákem byl kolega Vlastimil Brodský (†81). Měli spolu zvláštní hru, před lidmi se strašně hádali. „Například, když si diváci po představení přišli k nim do šatny pro podpisy, vždycky se strhla mezi nimi hádka, až lidé vyděšeně utekli. Oni dva se tomu pak smáli, byli to skvělí recesisté,“ uvedla herečka Antonie Hergeliková (†89).

ahaonline.cz, Autor: dan, 1. července 2013
www.ahaonline.cz