titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Žena za pultem Jiřina Švorcová: S mužem ji spojil až hrob!

Byla krásná a prošla náručemi mnoha slavných mužů, i když se vdala jen dvakrát. Druhým manželem herečky a komunistické recitátorky Jiřiny Švorcové (†83) byl akademický malíř Vladimír Šolta (†53). Zemřel dramaticky a předčasně.

Šolta byl slavný, patřil mezi žáky Emila Filly. Hodně se angažoval nejen v malířství, ale taky v politice. To oba spojovalo. A podle očitých svědků nemírně holdoval alkoholu. Zemřel v pouhých 53 letech, jeho žena Jiřina ho přežila o 34 let!

Traduje se, že Vladimír zahynul po pádu ze schodů. Dokonce se objevily spekulace, že mezi manžely došlo kvůli jeho pití k hádce a ta nakonec stála malíře život. Čas ale už všechno smazal. Rodina uložila herečku, jejíž nejznámější rolí byla Anna Holubová ze seriálu Žena za pultem, do rodinného hrobu k Šoltovi. Pokud měli za života nějaké spory a byly mezi nimi šarvátky, smrt je spojila navždy.

5. 11. 2013, Foto: Aha! – Petr Novotný
www.ahaonline.cz