titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Železný odvysílá Ženu za pultem, na Barrandově možná naposledy

Přestože se Vladimír Železný, nový generální ředitel TV Barrandov netají svou antipatií k seriálům z dob socialistické televizní produkce, využije licenci, kterou Barrandov má, a odvysílá seriál Žena za pultem s Jiřinou Švorcovu v hlavní roli. Televize příběhu prodavačky z pražské velkoprodejny vyhradila víkendové podvečery. Vyplývá to z programových plánů stanice.

První díl nazvaný Anna nastupuje Barrandov vysílá v sobotu 4. ledna od 16:25 hodin, druhý díl Příběh zeleninové Jiřinky, začíná v neděli 5. ledna ve stejný čas. Další díly budou následovat o dalších víkendech.

ANOTACE: Jeden rok života prodavačky Anny Holubové a jejích kolegů z prodejny potravin Pramen. Český seriál (1977). Hrají J. Švorcová, V. Menšík, J. Hanzlík, P. Haničinec, D. Medřická, D. Kolářová, S. Budínová, Z. Řehoř, H. Maciuchová, S. Stašová, J. Boušková a další. Režie J. Dudek. Scénář napsal Jaroslav Dietl. Příběh o životě a starostech obyčejné prodavačky Anny Holubové a jejích kolegyň z prodejny potravin. V době, kdy byl uveden, byl velmi oblíbený, ostatně jako všechny "Dietloviny". Seriál propagoval komunismus (reálný socialismus). Objevovaly se v něm zavádějící scény s plnými pulty potravin a ochotnými prodavačkami, což neodpovídalo tehdejší realitě. V době vzniku byl však kritizován pro neuspořádaný osobní život hlavní hrdinky.

30. 12. 2013, vlastní zpráva
foto: Miloš Schmiedberger a Krátký film Praha