titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

RETRO: Magazín Co vás zajímá (1977) aneb reportéři na natáčení Ženy za pultem

Magazín "Co vás zajímá", číslo 2 / 1977

Malá smíchovská samoobsluha se velkou část minulého roku stala filmovým ateliérem a dostaveníčkem celé řady tvůrců a populárních herců. Početný štáb tu natáčel pro hlavní redakci zábavných pořadů Československé televize nový televizní seriál. Jeho autor, renomovaný dramatik Jaroslav Dietl, ho nazval Žena za pultem.

Děj dvanácti dílů zavede diváky do sféry obchodu, je sondou do důležité oblasti služeb, v níž dominují ženy. Hlavní postavu - prodavačku Annu Holubovou - vytváří Jiřina Švorcová, seriál natočil Jaroslav Dudek spolu s hlavním kameramanem Jindřichem Novotným.

Navštívili jsme televizní samoobsluhu. Byla na první pohled stejná jako ta, kterou denně navštěvujete. Možná trochu napucovanější než ta vaše sídlištní. Jen jedno bylo jiné: chyběli kupující a všichni přítomní byli soustředěni do malé kanceláře za prodejnou. Odtud se ozýval dialog: jeho aktéry charakterizovala nejen barva hlasu, ale také výrazná dikce. Po chvíli jsme bezpečně poznali Jiřinu Švorcovou a Vladimíra Menšíka.

Menšík: Já jsme nějakej Karas a jsem strašně na ženský, tak si na mě dávejte pozor.
Švorcová: To mi nevadí, protože já od jisté doby nemůžu mužský ani vidět.
Menšík: Ale jděte - copak vám udělali?
Švorcová: - - - Musím vám říct, že máte krásnou prodejnu.
Menšík: To je krámeček, co? To jste jistě v tom minulým neměla, aby bylo pět pokladen, co?
Švorcová: Pět pokladen jsme měli náhodou taky.
Menšík: Ale masnej krám k tomu, to jistě ne, že?
Švorcová: Masnej tam byl taky!
Menšík: Ale zelenina nebyla zvlášť, to mi neříkejte.
Švorcová: Zelenina byla docela zvlášť.
Menšík: A tři lednice krom mrazáku - to určitě ne.
Švorcová: Lednice byly čtyři.
Menšík: Ale šatnu se sprchou jste neměli, to už mě nezlobte.
Švorcová: Teď namontovali ještě druhou.
Menšík: A dvě WC.
Švorcová: I ty tam byly.
Menšík: Ale … mramorovou podlážku na podlaze to jste …
Švorcová: Ne, mramorovou podlážku jsme neměli.
Menšík: No, tak vidíte, To je potom nebe a dudy! Teprve mramorová dlažba dá celýmu krámu ten pravej nóbl štych. To se jen přelízne mokrým hadrem a už to svítí jako zrcadlo. A přitom je to ohromně praktický. Zrovna včera jsem sebou na tom mokrým švihnul jako krasobruslařka …

Dialog svižně pokračuje a oba aktéři rozehrávají své úlohy se zaujetím, spolu s nimi se baví i televizní štáb. Záběr po záběru, obraz po obraze. V takové atmosféře vzniká nový barevný televizní seriál.

Ve dvanácti příbězích se setkáme s věrným obrazem současné prodejny ve městě a s problémy jejich zaměstnanců. Hrdinové jednotlivých dílů jsou ve své většině prototypem lidí cele zaujatých svou prací, jsou typem pracantů, kteří přesně vědí, kdy mají zabrat, kdy je třeba pomoci druhého a kdy je také nutno zvýšit hlas. Jejich charaktery jsou ve scénáři přesně určeny a herečtí představitelé jsou zárukou dokonalého zvládnutí daných úkolů. Tak je tomu u všech postav dvanácti příběhů. Vedle Anny Holubové v podání Jiřiny Švorcové a vedoucího Karase ve ztvárnění Vladimíra Menšíka se setkáme se skladníkem Dominikem (Vladimír Hlavatý), Oskarem (Jaromír Hanzlík), úřednicí Zuzanou (Simona Stašová), s Kubánkovou "od lahví" (Jiřina Štěpničková), s řeznicí Ladou (Kateřina Burianová), s Jiřinkou "od zeleniny" (Lenka Termerová), pokladní Mlynářovou (Božena Böhmová), s lahůdkovou Olinkou (Hana Maciuchová) a celou spoustou dalších postav. Svět všech našich hrdinů není spjat pouze s pracovním prostředím, i když všechny příběhy se k samoobsluze váží.

* v textu se objevuje chyba - Simona Stašová si v seriálu zahrála učednici Zuzanu, nikoli úřednici, jak píše autor. A ještě jedna zajímavost: v obsazení babi Kubánkové z úseku výkupu lahví se uvádí Jiřina Štěpničková, avšak v seriálu postavu nakonec ztvárnila Marie Motlová.

Jednotlivé události se také samozřejmě týkají i soukromého života postav, především pak Anny Holubové. Žena, která nově přichází do samoobsluhy, poznává neznámé prostředí a spolupracovníky a navíc zahajuje také zcela jinou etapu svého života. Po rozvodu zůstala sama se svými dvěma dětmi. Odstěhovala se do jiné části města a také proto změnila své zaměstnání. K mnoha starostem v zaměstnání jí přibývají trampoty s rodinou, s dětmi. Anna je typ pracovité, energické a činorodé ženy, která si vždy umí poradit, která se umí s životem prát. A tak si pomalu získává důvěru svých spolupracovníků. Ale než vyřeší svůj životní problém, prožijeme spolu s ní řadu událostí v samoobsluze i doma.

Dramatik Jaroslav Dietl umně vystavěl nejen celek dvanácti dílů, ale také jeho jednotlivé části - se znalostí lidí i jejich příběhů. Sympatický rys celého seriálu je jeho komediální ladění, které nezapomíná na jedno z obtížných poslání: bavit diváka, přinést mu zábavu a oddech po práci.

22. 02. 2014, magazín Co vás zajímá (2/1977)
foto: Miloš Schmiedberger