titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Hana Maciuchová během natáčení ohrnovala nos: Kvůli hroznému smradu!

Na natáčení Ženy za pultem Hana Maciuchová (68) jen tak nezapomene! Před očima má stále saláty, které jako prodavačka lahůdek Olina nabízela a balila seriálovým zákazníkům. Ke konci týdne měly prý vždycky děsivý odér.

„Jako lahůdková Olinka jsem skotačila v lahůdkovém kvelbu a pamatuji si, že saláty, které tam ti naši spolupracovníci dávali, tam byly celý týden,“ vzpomíná Maciuchová. „Mám pocit, že ke konci týdne velmi prorůstaly a voněly,“ prohlašuje. Tehdy se lahůdky svážely k natáčení z okolních obchodů, a prostě byla škoda cokoli vyhodit.

S daleko větším gustem vzpomíná na své herecké kolegy a především na Vladimíra Menšíka (†58). „Ten byl král na každém place. Točili jsme v jedné takové sámošce, která už byla opuštěná, takže jsme tam měli jednu šatnu tři krát tři metry, ve které jsme byli všichni. Muži a ženy,“ říká herečka v knížce Žena za pultem - Příběh legendárního seriálu a jeho hrdinů.

„Texty pana Jaroslava Dietla se nedaly moc obměňovat a mys-?lím, že je neobměňoval nikdo kromě Vládi,“ prozrazuje herečka, která na natáčení seriálu vzpomíná ráda a dodnes nelituje, že v tzv. normalizačním seriálu režiséra Jaroslava Dudka (†68) hrála. „Když jsem si pročetla, že budu hrát takovou holčičku, která má – pardon – zapálenou koudel u prdelky, tak jsem na to byla velmi zvědavá,“ vysvětluje herečka, proč roli okamžitě vzala.

27. 02. 2014
Aha!, Miroslav Graclík