titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

ODHALENÍ! Jiřina Švorcová a Zdeněk Řehoř: Zahýbala s ním manželovi

Čím je seriál Žena za pultem z roku 1977 starší, tím víc napovrch vyplouvají dosud utajované skutečnosti. Zdeněk Řehoř (†74) nemiloval Jiřinu Švorcovou (†83) jen v seriálu. Milenci byli i ve skutečném životě! Švorcová ale Řehoře ve finále odmítla, stejně jako Anna Holubová v seriálu zástupce vedoucího Vilímka.

Když scénáristovi Jaroslavu Dietlovi (†56) přikázali, že musí Ženu za pultem hrát v komunistické straně angažovaná Švorcová, rozhodl se pro malou pomstu. Věděl, že herečka, přestože byla vdaná, prožila milostný románek s kolegou z Divadla na Vinohradech Zdeňkem Řehořem. Toho měl v seriálu už dávno obsazeného a tak si řekl, že trošku něco předělá. Reálnou lásku mezi herci přepíše do scénáře. A přesně tak, jak to bylo. Vdaná Švorcová Řehoře nakonec odmítla, stejně tak jí to Dietl nadiktoval v seriálu.

„Zamilovali jsme se, když jsme spolu hráli ve hře Neznámá hvězda. Byla to nádherná láska a dokonce jsem se k ní tenkrát přiznala i svému manželovi Jindrovi. Řekla jsem mu, že se chci rozvést, protože mám ráda jiného. Byl to jeden z nejstrašnějších momentů, který jsem prožila. On se ale zachoval velice moudře. Nechal mě, aby to odeznělo,“ vzpomíná Švorcová v právě vycházející knize Žena za pultem. A stejně jako v seriálu, tak i v osobním životě odmítnutý Řehoř začal svou lásku nenávidět. „Zdeněk mi to nikdy neodpustil. Z jeho strany to bylo velice vážné, chtěl si mě vzít. A když jsem se potom rozvedla kvůli Jirkovi Valovi, tak to mi už vůbec nemohl odpustit,“ přiznává Švorcová.

A proto, když se točil seriál, na place to skřípalo. Lenka Termerová (66), seriálová Jiřinka, přiznává, že chování Řehoře ke Švorcové nebylo při natáčení standardní: „Bylo tam vždycky znát určité napětí…“

01. 03. 2014, -mir- Aha!
foto: Miloš Schmiedberger