titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

EXKLUZIVNĚ z knihy (5) - Úspěch seriálu v zahraničí

Jak se Ženě za pultem nevydařil koncem roku 1977 vstup na domácí televizní scénu, tak o to větší úspěch slavil seriál v cizině. Promítal se v NDR, Jugoslávii, Maďarsku a Bulharsku. Do všech států kde se Žena za pultem vysílala byla nakonec představitleka hlavní hrdinky pozvána a všechny je i navštívila.

Například do tehdy sousedního Maďarska vyrazila Jiřina Švorcová spolu s kolegou Petrem Haničincem a to na pozvání naší ambasády. Velké pozornosti a ohlasu se seriálu dostalo i ve východním Německu, tedy v bývalé NDR.

„V NDR byl nějaký veletrh a požádali mě, abych si vzala plášť a pak mě postavili k stánku se zmrzlinou. Když lidé zjistili, že to jsem já a že tam mám autogramiádu, vytvořil se tam nával a ten dav měl takovou sílu, že mě policisté opravdu museli vytáhnout a pak jsem seděla ve stanu a posílali mi fotografie, které jsem takhle podepisovala,“ vzpomínala později seriálová hrdinka. V sousedním Německu se pod názvem Die Frau hinter dem Ladentisch vysílal seriál již šestkrát, zatím naposledy jej kanál MDR zařadil do vysílání v roce 2006 na sobotní dopoledne a opět s velkým úspěchem. V roce 2010 jej reprízovala i televize JOJ na Slovensku.

Svou premiéru si Žena za pultem odbyla i na Kubě, kde se seriál těšil velké přízni divaček a diváků. Jiřina Švorcová se nakonec na Kubu podívala. „Bylo to úplně fantastické, něco takového jsem předtím ani nikdy potom už nezažila. Pozvali mě tam na týden nebo deset dní a když jsem v Havaně vystupovala z letadla, už na mě čekal filmový štáb, který mě pak neopustil ani na vteřinu a od chvíle, kdy jsem vstala z postele až po okamžik, kdy jsem za sebou v noci zavřela dveře hotelového pokoje. Tam za mnou nesměli, jinak se mnou byli všude, kam jsem se pohla. Byla jsem středem pozornosti celé země. Každý den jsem dělala besedy. Každý den informovali veřejnost v novinách, v televizi i v rádiu s kým jsem se setkala. Besedovala jsem na Svazu žen, ve Svazu novinářů, hovořila s legendárním básníkem Nikolasem Guillénem, kterému bylo přes devadesát. Když měl narozeniny, tak jsme se k němu jako delegace těžko dostávali, ale Prodavačku, tak se totiž Žena za pultem na Kubě jmenovala, ochotně přijal a já s ním pak krmila holuby. Navštívila jsem všechna historická revoluční místa i obchody. Tenkrát tam otevřeli volný obchod bez lístků a dokonce jsem v něm chvíli prodávala za pultem. Lidé mě okamžitě poznali a utvořila se tam velká fronta. Zkrátka za ten týden, který jsem na Kubě prožila, mě znalo každé malé dítě. A sdělovací prostředky si kladly za čest, že se mi postaraly o takovou popularitu. Přišli jsme třeba večer do Tropicany, vystoupila jsem z auta, rozsvítily se reflektory, kamery mě doprovodily až na místo. Konferenciér oznámil, že se dostavila Prodavačka a následovaly velké ovace... Musela jsem se děkovat a říct pár slov. Pak už jsem je prosila, aby mi dopřáli chvíli klidu, že nejsem na takovou pozornost zvyklá. Marně. Řekli mi, že když má takovýhle úspěch naše, tedy socialistická herečka, tak jí musí udělat takovéhle ántré. Prostě jsem pro ně byla umělkyní ze spřízněné socialistické země, které nemohli neprokázat svůj obdiv a úctu. Opravdu už nikdy jsem nic podobného nezažila,“ vzpomínala ve svých pamětech Švorcová.

Ostatně obdiv a úspěch, kterého Anna Holubová na Kubě dosáhla byl pochopitelný. Mužům se líbilo, že je Anna Holubová jemná, citlivá a něžná a ženským zase imponovalo, že to je samostatná, rozhodná a emancipovaná žena. Prodavačky na Kubě dokonce prý dostávaly za úkol se na seriál dívat, aby viděly, jak se má chovat žena za pultem. Jedním z míst, kde se v bývalém východním bloku seriál nepromítal bylo Rusko. Povídalo se, že to je proto, že v ruských obchodech zejí regály prázdnotou a pro Rusy by byl šok vidět samoobsluhu praskající pod náporem zboží, což by nakonec mohlo v »zemi, kde zítra již znamená včera« vyvolat i nepokoje. „Manželka Vysockého Mariena Vladyjová říkala, že je zajímavé, že když jde v Rusku po obchodech, tak tam skoro nic nevidí, co by si mohla koupit, ale když přijde někam na návštěvu, tak tam mají plný stůl všeho, zatímco ve Francii mají plné kšefty a přijdete někam na návštěvu a nabídnou vám sušenky. V Moskvě měli obchody i v divadle, takže jste šli do divadla a tam jste si mohli nakoupit polotovary na zítřek. Počítali s tím, že půjdou ženské do divadla rovnou z práce, proto tam byly velké pauzy, aby se mohli diváci najíst a nakoupit si i domů. Také v závodech měli své prodejny s potravinami a polotovary, takže se tam prodávalo, což jsem mnohokrát viděla na vlastní oči. A že v těch obchodech toho nebylo tolik jako u nás, to je samozřejmě pravda,“ zavzpomínala Jiřina Švorcová.

08. 03. 2014, Miroslav Graclík, Václav Nekvapil
foto: Miloš Schmiedberger