titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Švorcová nenáviděla seriál My všichni školou povinní

V seriálu My všichni školou povinní, který teď reprízuje ČT, Jiřina Švorcová (†83) hrát moc chtěla, ale nevzpomíná na něj v dobrém. Ba co víc, na roli zástupkyně ředitelky do konce života nahlížela s odporem. „Chovali se ke mně jako ke komparzu,“ konstatovala suše.

"Ta postava zástupkyně byla jen úlitba bez vlastního osudu a charakteru, nebylo tam co hrát,“ šokuje Švorcová ve své knize. Několikrát se prý na place stalo, že si s Věrou Galatíkovou, která hrála ředitelku školy, musely rozdělovat její repliky. „Jinak bych celou dobu mlčela. Nebyla to figura, která by měla tělo, charakter...,“ mínila herečka.

A protože prý všichni cítili, že dělá roli »druhé kategorie«, okamžitě s ní začali i jednat jako s komparzem. „Tehdy jsem pocítila, co pro herce znamená ztráta sebevědomí a jistoty, bez nichž nemůžete v klidu vylézt na jeviště ani před kameru,“ komentuje Švorcová a dodává: „Při natáčení jsem se cítila jako nahá v trní.“

12. 03. 2014, Aha!
foto: Václav Nekvapil a Česká televize