titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Víme proč si pořídil Jaromír Hanzlík prdící polštářek!

Legendární seriál Jaroslava Dietla Žena za pultem budí emoce i málem čtyřicet let od svého natočení. Má své velké odpůrce, ale i skalní fanoušky, což dokazuje velmi dobrá sledovanost, když se Žena za pultem objeví v televizi. Nyní vychází v nakladatelství Omega o seriálu kniha z pera zkušených novinářů a spisovatelů memoárové literatury Miroslava Graclíka a Václava Nekvapila. A v knize se objevují mnohá tajemství z natáčení seriálu i ze života herců, kteří v něm hráli.

Mezi ty patří i Jaromír Hanzlík, který hrál zamilovaného skladníka Oskara. A ve stejné věkové kategorii jako Hanzlík byla i jeho herecká kamarádka Lenka Termerová alias koktající prodavačka Jiřinka. „S Jaromírem jsme se potkali už na škole i když do ní nechodil. Dělal přijímačky, ale řekli mu, že je tak výborný, že může jít rovnou do divadla, takže šel do Vinohrad,“ přiznává Termerová.

„Když jsem studovala, dělal s námi jednu inscenaci a pak jsme spolu dost točili v Ostravě, kde jsem točila s panem režisérem Dudkem, který si mě potom vzal do Ženy za pultem. A s Jardou jsme tam zažívali také neuvěřitelné věci. Pan režisér vždy seděl takhle pod kamerou na takovém dřevíčku, a protože to bylo tvrdé, měl na něm polšťářek. Jaromír jednou přinesl takový ten prdící polštářek, což byla vzácnost, která se dala koupit jen v cizině, tak jsme ho dali panu režisérovi, aby si na něj sedl. Nebo se ho Jaromír zeptal: ,Pane režisére, dobré ráno, jak spíte?? a on na to: ,A proč, Jaromíre?? a on mu odpověděl: ,Říká se, spíš jako Dudek, tak jsem chtěl vědět, jak spíte.? Takové věci jsme tam vyváděli,“ vylovila v paměti jednu z příhod Lenka Termerová.

Kniha Žena za pultem přináší příběh populárního seriálu od jeho vzniku, natáčení, premiéru, nebo úspěch v zahraničí i se vzpomínkami a komentáři Jiřiny Švorcové a dalších herců. Nechybí ani jejich životopisné profilky a stovky exkluzivních a mnohdy dosud nepublikovaných fotografií Miloše Schmiedbergera, který byl oficiálním fotografem seriálu.

29. 03. 2014, Denisa Dvořáková, topvip.cz
foto: Miloš Schmiedberger