titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

ČT uvedla trezorový dokument o Jiřině Švorcové

Veřejnoprávní Česká televize uvedla k vzpomínce na zesnulou herečku Jiřinu Švorcovou (83) dokumentární snímek Po stopách hvězd. Půlhodinový snímek o české herečce vznikl už v roce 2008. Jeho odvysílání ale tehdy Česká televize zastavila a dokument „uložila do trezoru“. Dokument odvysílala až sedm dnů po smrti Jiřiny Švorcové, v neděli 14. srpna odpoledne.

Jiřina Švorcová se k natáčení dokumentu a jeho „uložení do trezoru“ vyjádřila v roce 2010 v knize „Jiřina Švorcová osobně“. V rozhovoru s Miroslavem Graclíkem na otázku, co říká tomu, že Česká televize pořad v roce 2008 stáhla z vysílání, odpověděla: „Dost jsem se tomu divila. Vlastně mi tím udělali reklamu, protože lidé si začali říkat, co tam asi muselo být, když to zakázali. Je mi trapné a směšné, když ze mě v době, kdy zvítězila pravda a láska, udělali trezorovou herečku.“

Česká televize si výrobu dokumentu v rámci cyklu „Po stopách hvězd“ objednala v  roce 2008 u společnosti RealMedia. Pořad vznikl s přispěním archivu Československé televize, dobových filmových fondů, soukromého archivu fotografií Jiřiny Švorcové a Jiřího Sedláčka. Námět Šárka Šedivá, dramaturgie Jaroslava Pešková, hlavní editor, scénář a režie Marek Škarpa. V pořadu vystoupili autor biografie Jiří Zapletal, herec a spolužák Milan Friedl, herečka a herecká kolegyně z divadla Hana Maciuchová, herec a spolužák Bohumil Švarc a publicista Jaroslav Sedláček.

V dokumentu se v úvodu objevily ukázky z prvních (budovatelských) filmů Jiřiny Švorcové, které natočila v 50. letech, včetně Cesty ke štěstí (1951), kde hrála traktoristku. Nejslavnější filmovou rolí byla Marie z Krále Šumavy. „Je to bravurně natočené psychologické drama,“ řekl o své době poplatném snímku filmový publicista Jaroslav Sedláček.

Nechyběla její nejslavnější seriálová role, Anna Holubová v Ženě za pultem z roku 1977. „Točili jsme ve staré sámošce, která dosluhovala a po natáčení se likvidovala,“ zavzpomínala herečka Hana Maciuchová a dodala k Jiřině Švorcové, která už v té době byla politicky činná. „Chovala se zcela normálně a přirozeně, byla prostě jedna z nás.“ Podotkla, aby lidé nevnímali seriál jako dokument doby. „Už tenkrát jsme věděli, že je to romantizující, tendenční záležitost,“ řekla Maciuchová.

Stejně tak dokument nabídl ukázky z legendárních Nedělních chvilek poezie, divadelních rolí Jiřiny ve Vinohradském divadle, kde strávila 40 let. „Byla velmi pokorná herečka co se týče režijních připomínek. Měla velmi dobrou paměť, byla charakterní herečka,“ vyjádřila se Hana Maciuchová.

Dokument připomněl i její politickou kariéru. Nechyběl ani nechvalně známý proslov k Antichartě v Národním divadle. Hlavní referát tehdy četla Jiřina Švorcová, v té době předsedkyně československého Svazu dramatických umělců.

Naposledy se Jiřina Švorcová objevila před televizní kamerou v inscenaci Než poznáš úsměv. Natočila ji v roce 1989. V roli lékařky se tam potkala například s Dagmar Veškrnovou (Havlovou).

Účinkující se vyjádřili také k její politické kariéře a věrnosti „straně a vládě“. „To její přesvědčení, že jenom tak je to správné, prostě přešlo míru,“ konstatovala v dokumentu výtečná herečka Hana Maciuchová, ale zároveň dodala, že jako herecká kolegyně byla Jiřina Švorcová skvělá.

Snímek končí obdobím po roce 1989, kdy Jiřina Švorcová prožila „pád na dno“ a stáhla se do ústraní. „Příběh Jiřiny Švorcové je lekcí pro každého kdo má moc, i pro toho, kdo ji nenadále ztratí,“ pronesl na závěr autor hereččiny biografie Jiří Zapletal.

15. srpna 2011, vlastní zpráva
foto: Česká televize