titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Miroslav Graclík udělal Jiřinu Švorcovou na sklonku života šťastnou

Prožila díky němu třetí vlnu velké popularity a užívala si ji. Spisovatel, producent a novinář Miroslav Graclík dal Jiřině Švorcové na sklonku života šanci vrátit se zpátky na výsluní zájmu. Stali se z nich kamarádi. Byla mu vděčná, že si lidé opět vybavují také jako herečku, a ne jen jako političku spojenou s režimem před listopadem 89. Miroslav Graclík ochotně přijal naši nabídku a poskytl nám zajímavý rozhovor. V jeho první části se ohlížíme za jejím návratem na mediální scénu.

Pamatujete si na první setkání s paní Jiřinou?
Když se v roce 2001 objevila zpráva, že se televize Prima chystá uvést na obrazovku seriál Žena za pultem, pracoval jsem v deníku Blesk a paní Švorcové zavolal a požádal jí o rozhovor. Sešli jsme se u ní doma. Byla milá, příjemná, skromná a otevřená. Když jsem jí potom přinesl rozhovor k autorizaci, nic z něj nevyškrtla a za vším, co mi řekla, si stála, což bylo sympatické, protože v tom byla mezi umělci spíš výjimkou. Takto jsme spolu udělali do Blesku několik článků a rozhovorů a myslím, že se z nás časem stali kamarádi.

Jak reagovala, když jste jí nabídl, že napíšete a vydáte její knihu?
Nevěřila tomu, že by měla tolik zážitků a vzpomínek, které by vydaly na knihu. Pochybovala rovněž o tom, že by takovou knihu chtěl někdo vydat a potom si našla své čtenáře. Přesto s mými návštěvami u ní doma souhlasila a během nich odpovídala na všechny otázky, které jsem jí kladl. A když kniha vyšla, byla nadšená, že je o ni takový zájem a že se mýlila, když si myslela, že ji nikdo nevydá ani si ji nekoupí.

Jiřina Švorcová prožila díky vám velký návrat na mediální scénu. Užívala si to?
Určitě ano. I když už měla zdravotní problémy, pokud jí to zdraví dovolilo, jezdila s námi na autogramiády, poskytovala rozhovory, komunikovala s novináři, natočil jsem s ní dokument pro TV Barrandov, za který dostala titul Prominent 2010 a osobně si jej na party Prominentů i převzala. Mnohokrát mi děkovala za resuscitaci její popularity i když si byla vědoma toho, že to je jen na čas. Vůbec mě ale nenapadlo, že její konec přijde tak rychle a nečekaně. Měli jsme ještě spoustu plánů.

Jaké?
Druhou knížku, natočení a vydání několika cédéček, na které by načetla vybrané knihy, ale nemá smysl o tom mluvit, protože nic z toho se už neuskuteční. Už se ani nedozvěděla, že naše kniha získala mezinárodní literární cenu Egona Ervína Kische, které se budou předávat v září.

foto: Miroslav Graclík nám umožnil zveřejnit scany dobového tisku, tento je z časopisu Televízia z roku 1977, tedy z doby, kdy Jiřina vstupovala na obrazovku jako hlavní hrdinka seriálu Žena za pultem. Postava se stala její životní rolí. Mirku, děkujeme za cenný dobový materiál!

Rozhovory s Mirkem Graclíkem o herečce Jiřině Švorcové
Miroslav Graclík udělal Jiřinu Švorcovou na sklonku života šťastnou
Slyšeli jsme na sebe a věřili si, říká o Jiřině spisovatel Miroslav Graclík
Miroslav Graclík: Jiřinu Švorcovou těšilo, že ji má kamera i po letech stále ráda
Píšu pokračování knihy Jiřiny Švorcové, asi ji nazvu Tajemství, prozradil Mirek Graclík

kdo je MIROSLAV GRACLÍK
Miroslav Graclík se narodil v roce 1967. V jeho profesním rejstříku se objevuje spisovatel, producent, publicista, novinář, dramatik. Vyprodukoval přes sto alb od hereckých portrétů, přes taneční muziku až po pohádky, které i dramatizoval. V roce 2009 začal úzce spolupracovat s herečkou Jiřinou Švorcovou, která díky němu prožila velký comeback. Jejich kniha „Jiřina Švorcová osobně“ se stala bestsellerem sezóny roku 2010.

zdroj: vlastní zpráva (luk)
foto archiv Miroslava Graclíka, www.graclik.cz