titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Slyšeli jsme na sebe a věřili si, říká o Jiřině spisovatel Miroslav Graclík

Vytvořil se mezi nimi hodně úzký vztah. V druhé části rozhovoru se spisovatelem a producentem Miroslavem Graclíkem se ptáme například na pocity paní Jiřiny poté, kdy po dlouhých devíti letech díky Mirkovi opět zavítala do divadla. Stali se s z nich kamarádi a prožili spolu chvíle mimořádně krásné i ty těžké. „Nezapomenu na telefonát, když mi na jaře 2011 volala z nemocnice a plakala, že už je toho na ni moc a že už nemůže dál,“ říká se smutkem v hlase Miroslav Graclík.

Je nějaký okamžik, který jste prožil s Jiřinou Švorcovou a zůstal ve vás nejsilněji?
Je to spousta střípků, ze kterých se skládá pro mě milá mozaika. Překvapilo mě, jak byla i po osmdesátce profesionální, jak poctivě celou knihu autorizovala i jak ke mně byla vstřícná. Odepsala mi snad na každou SMS zprávu, kterou jsem jí poslal a dokonce se učila pracovat s notebookem a internetem.

Setkala se také se členy svého fanklubu, byla z toho nadšená a nesmírně dojatá. Spolu s Vámi se také po letech opět podívala do divadla, že?
Pozval jsem ji do divadla, ve kterém nebyla dlouhých devět let a vezl jí potom v autě domů, byla dojatá. „Divadlo je krásná droga. Myslela jsem, že jsem na něj už zapomněla, ale není to pravda. Herec na divadlo nikdy nezapomene,“ řekla mi se slzami v očích. A já měl po dlouhé době krásný pocit u srdce, že jsem někomu udělat radost a potěšil ho i když jsem mu nedaroval auto, vilu ani milion. Tehdy jsem si říkal, že ještě jsou mezi námi lidé, kteří se dokáží radovat i z maličkostí.

Díky Vaší knize a nahrávkám prožila velký jak se dnes říká comeback. Jak jste to vnímal?
Velmi dojatá byla i po naší první autogramiádě a křtu naší knihy i 2CD AudioVzpomínky v pražském Luxoru. Když jsme tam jeli, obávala se, abychom se v  Luxoru neocitli sami. Nakonec jsme v návštěvnosti asi trhli rekord. Paní Švorcová se podepisovala dvě hodiny a když jsem jí vezl domů, měl jsem auto plné kytic a dárků a ona radostí doslova zářila. A takových chvilek jsem s ní prožil za rok psaní knížky a především za půlrok po jejím vydání, spoustu. A určitě nezapomenu ani na telefonát, když mi na jaře volala z nemocnice a plakala, že už je toho na ni moc a že už nemůže dál.

Pozvánka na křest knihy Jiřina Švorcová osobně. Archiv Mirka Graclíka.

Co říkala Jiřina Švorcová na tak mimořádný ohlas a zájem, jakého se dočkala její kniha?
Byla velmi mile překvapená, protože v takový ohlas nedoufala. Zájem lidí i médií ji samozřejmě velmi těšil. Jsem moc rád, že nezemřela v zapomnění, ale v podstatě na vrcholu třetí vlny popularity. První přišla po filmu Král Šumavy, druhá po Ženě za pultem a třetí až po třiceti letech s vydáním naší knížky.

Trápilo paní Jiřinu, že po revoluci 1989 byla jedinou trezorovou herečkou?
Slovo »trezorová« asi není úplně na místě. Česká televize sice odmítala a asi i dál odmítá vysílat jakékoliv filmy, seriály či televizní inscenace, ve kterých má střední a velké role, ale v malých roličkách se v České televizi občas objevuje a komerční televize v posledních deseti letech mnohokrát vysílaly nejen Ženu za pultem, ale i Krále Šumavy a další filmy, nebo seriály, ve kterých hrála. A některé vyšly i na DVD a velmi dobře se prodávaly. Samozřejmě, že ji mrzelo, že cenzura v České televizi zakazuje odvysílat i nepolitické inscenace s ní, ale vyrovnala se s tím.

Foto: Jiřina se svou knihou, kterou napsali Miroslav Graclík a Václav Nekvapil. Fotografoval Vašek Nekvapil. Děkujeme za možnost zveřejnění snímku.

Promoplakáty k autogramiádám knihy "Jiřina Švorcová osobně", zaslal nám je Mirek Graclík. Děkujeme.

Rozhovory s Mirkem Graclíkem o herečce Jiřině Švorcové
Miroslav Graclík udělal Jiřinu Švorcovou na sklonku života šťastnou
Slyšeli jsme na sebe a věřili si, říká o Jiřině spisovatel Miroslav Graclík
Miroslav Graclík: Jiřinu Švorcovou těšilo, že ji má kamera i po letech stále ráda
Píšu pokračování knihy Jiřiny Švorcové, asi ji nazvu Tajemství, prozradil Mirek Graclík

kdo je MIROSLAV GRACLÍK
Miroslav Graclík se narodil v roce 1967. V jeho profesním rejstříku se objevuje spisovatel, producent, publicista, novinář, dramatik. Vyprodukoval přes sto alb od hereckých portrétů, přes taneční muziku až po pohádky, které i dramatizoval. V roce 2009 začal úzce spolupracovat s herečkou Jiřinou Švorcovou, která díky němu prožila velký comeback. Jejich kniha „Jiřina Švorcová osobně“ se stala bestsellerem sezóny roku 2010.

zdroj: vlastní zpráva (luk)
vyrobeno ve spolupráci s Miroslavem Graclíkem, www.graclik.cz