titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Mirek Graclík: Jiřinu Švorcovou těšilo, že ji má kamera i po letech stále ráda

Dokument Tajemství Jiřiny Švorcové se stal jedním z nejúspěšnějších pořadů této televize v roce 2010 vůbec. Herečka se díky němu po letech opět postavila za pult, který znamená svět, a s pomocí televizního střihu si po dlouhých 21 letech opět zahrála repliku podle scénáře se svým seriálovým partnerem z Ženy za pultem Petrem Haničincem. Na natáčení dokumentu se podílel spisovatel a přítel Jiřiny Švorcové Miroslav Graclík, který v další části rozhovoru vzpomíná nejen na Tajemství Jiřiny Švorcové.

Televize Barrandov paní Jiřinu ve hvězdném stylu vrátila zpátky na obrazovku. Co říkala na svůj dokument »Tajemství«? Užila si v něm natáčení »za pultem« po letech?
Dokument Tajemství Jiřiny Švorcové jsem s ní natáčel a i když byla unavená a řekl jsem jí, že je ještě potřeba něco dotočit, udělala to. Natáčeli jsme jej tři odpoledne nejen u ní doma, ale i v Divadle na Vinohradech, ve filmových ateliérech na Barrandově nebo na místě, kde stála samoobsluha v níž se točila Žena za pultem.

Z obrazovky na mě působila i po letech velice přirozeně.
Jiřinu Švorcovou potěšilo zjištění, že na ni kamera slyší a že to s ní stále ještě umí. Měla stejnou radost, jako když si po dvaceti letech sedla před mikrofon a namlouvala své vzpomínky na 2CD AudioVzpomínky a po pár minutách zjistila, že si s mikrofonem rozumí jako před lety, kdy dabovala a velmi často natáčela v rozhlase. Tyhle věci herec asi nezapomene stejně jako člověk nezapomene jezdit na kole, i když na něm už mnoho let nejel.

Paní Jiřina byla u všech natáčení spojených s dokumentem Tajemství?
Pro dokument jsme natáčeli rozhovory s dalšími herci, kteří hráli v Ženě za pultem, ale u nich už paní Švorcová nebyla a hotový dokument viděla až v televizi. Když se na Barrandově schvaloval, byla nemocná a proto mě pověřila, abych jej schválil i za ni. Po jeho odvysílání mi zavolala a poděkovala, že se jí líbí a někteří bývalí kolegové jí dokonce dojali.

Co říkáte na skutečnost, že dokument o Jiřině Po stopách hvězd odvysílala Česká televize až po její smrti, i když vznikl už v roce 2008? Stal se z něj trezorový snímek.
To je věc České televize a kdyby to byla soukromá televize, není co řešit. Ale v momentě, kdy se jedná o veřejnoprávní televizi, kterou si všichni platíme, je zarážející, že v ní patřiční lidé nejprve schválí natáčení takového dokumentu, který stojí nemalé peníze a nakonec jej nechají uložit do trezoru. Je to jejich volba a rozhodnutí, ale myslím, že těm, kteří za to byli odpovědni, měla být z jejich platů stržená celá částka, kterou ČT za natáčení pořadu zaplatila. Protože oni vlastně »zpronevěřili« naše peníze, které ČT každý měsíc posíláme na natáčení pořadů, které se budou vysílat a ne proto, aby jimi po natočení plnili trezory.

Jiřina Švorcová 8. srpna 2011 zemřela ve věku 83 let. Chybí vám? Jak na ni vzpomínáte?
S Jiřinou Švorcovou jsem se potkával v posledních deseti letech nepravidelně, ale v posledních dvou to bylo docela intenzivní, takže mi chybět bude. Vzpomínat na ni budu jako na otevřenou a upřímnou starou paní, která byla srovnaná s životem jaký žila.

Rozhovory s Mirkem Graclíkem o herečce Jiřině Švorcové
Miroslav Graclík udělal Jiřinu Švorcovou na sklonku života šťastnou
Slyšeli jsme na sebe a věřili si, říká o Jiřině spisovatel Miroslav Graclík
Miroslav Graclík: Jiřinu Švorcovou těšilo, že ji má kamera i po letech stále ráda
Píšu pokračování knihy Jiřiny Švorcové, asi ji nazvu Tajemství, prozradil Mirek Graclík

kdo je MIROSLAV GRACLÍK
Miroslav Graclík se narodil v roce 1967. V jeho profesním rejstříku se objevuje spisovatel, producent, publicista, novinář, dramatik. Vyprodukoval přes sto alb od hereckých portrétů, přes taneční muziku až po pohádky, které i dramatizoval. V roce 2009 začal úzce spolupracovat s herečkou Jiřinou Švorcovou, která díky němu prožila velký comeback. Jejich kniha „Jiřina Švorcová osobně“ se stala bestsellerem sezóny roku 2010.

zdroj: vlastní zpráva (luk), foto: TV Barrandov
vyrobeno ve spolupráci s Miroslavem Graclíkem, www.graclik.cz