titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Pravá novinková kniha o Jiřině Švorcové vyjde nejdříve na konci října

Herečka a komunistická politička Jiřina Švorcová plní po své smrti knižní pulty. V těchto dnech se objevila v prodeji knížka nazvaná „Jiřina Švorcová a ti druzí - nejzajímavější filmové hvězdy normalizace“. Podle všeho však nejde o žádnou novinku, ale o reedici již dávno vydané knihy. Novinková kniha „Tajemství Jiřiny Švorcové“ vyjde až v závěru letošního roku, potvrdil nám to spisovatel Miroslav Graclík.

Podle prvních informací je kniha, která se nyní objevila na pultech, remakem publikace vydané v roce 2006. Tehdy vyšla pod názvem „Kupředu levá“. Paní Švorcová v ní měla jen pár stránek a nakladatelství ji nyní vydalo znovu.

Pravá novinková knížka věnovaná Jiřině Švorcové, obohacená o řadu cenných textových i fotografických dobových materiálů, vyjde nejdříve za dva měsíce. „Moje kniha se objeví na pultech nejdříve na konci října 2011 a asi se bude jmenovat Tajemství Jiřiny Švorcové. Tato publikace bude výhradně věnována této herečce. Pokud tedy čekáte na komplexní knihu o paní Švorcové, počkejte si na říjen,“ potvrdil nám spisovatel a producent Miroslav Graclík, který se v posledních letech stal dvorním životopiscem legendární „Ženy za pultem“.

Miroslav Graclík se narodil v roce 1967. V jeho profesním rejstříku se objevuje spisovatel, producent, publicista, novinář, dramatik. Vyprodukoval přes sto alb od hereckých portrétů, přes taneční muziku až po pohádky, které i dramatizoval. V  roce 2009 začal úzce spolupracovat s herečkou Jiřinou Švorcovou, která díky němu prožila velký comeback. Jejich kniha „Jiřina Švorcová osobně“ se stala bestsellerem sezóny roku 2010. Druhou knížku chtěl rovněž psát ve spolupráci s paní Jiřinou, ta se jejího vydání ale nedožila. Zemřela 8. srpna 2011 ve věku 83 let. Publikace věnovaná jejímu profesnímu a politickému životu přesto vyjde a ponese pravděpodobně název "Tajemství Jiřiny Švorcové".

Další kousek z cenné sbírky Mirka Graclíka: Jiřina Švorcová na stránce dobového magazínu z roku 1986.

Scany nám zaslal pan Miroslav Graclík,
www.graclik.cz, děkujeme!