titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Zemřel Milan Jandera, maskér, které změnil k nepoznání i Jiřinu Švorcovou

Do filmového nebe odešla další zajímavá osobnost. Před pár dny zemřel umělecký maskér Milan Jandera. Narodil se 23. února 1921 a patřil k mistrům svého oboru. Učili se od něj mnozí dnešní maskéři. Od roku 1950 spolupracoval na početné řadě filmů a televizních seriálů. Spolupracoval také s herečkou Jiřinou Švorcovou. Milan Jandera byl členem České filmové a televizní akademie.

Umělecký maskér Milan Jandera působil na Barrandově od roku 1950. „Až uvidíte Karla Högera jako Bedřicha Smetanu, Ladislava Chudíka jako Jana Ámose Komenského, Radka Brzobohatého jako F. L. Věka nebo Luďka Munzara jako Leoše Janáčka a Jakuba skláře ve slavných českých filmech, vzpomeňte si na pana Janderu. Mimochodem, také líčil paní Jiřinu Švorcovou,“ říká spisovatel Miroslav Graclík.

Ostatně, když se zadíváte na dobové fotografie, je až neuvěřitelné, jak si dokázal s proměnou herce pohrát. Dokládá to snímek Jiřiny Švorcové. Poznáte, ze které hry či televizní inscenace pochází? Napište nám na hanka.bizova@seznam.cz.

Snímek ze sbírky Mirka Graclíka, děkujeme!
www.graclik.cz