titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Fotograf Václav Nekvapil: pracovat s paní Jiřinou byla pro mě vzácná možnost

„Za jednu z nejlepších fotografií, které jsme spolu s paní Švorcovou nafotili, považuji tu, která se objevila na titulní stránce knížky Jiřina Švorcová osobně,“ říká fotograf Václav Nekvapil. Společně se spisovatelem Miroslavem Graclíkem vrátili legendární „Ženu za pultem“ před objektivy fotoaparátů a kamer, na titulní stránky časopisů a do televize. Stejně jako Mirek Graclík, také Václav Nekvapil přislíbil našemu portálu, že zavzpomíná na Jiřinu Švorcovou. S herečkou prožil spoustu zajímavých okamžiků a příhod. Do zákulisí fotografování paní Jiřiny nás nechal trochu nahlédnout už nyní ...

V posledních letech života herečky se často potkávali. Václav Nekvapil se stal jejím něco jako dvorním fotografem. Vznikla zajímavá kolekce snímků, na kterou se již brzy zeptáme v obsáhlém rozhovoru.

„Paní Jiřinu několikrát fotil do knihy „Jiřina Švorcová osobně“ a retušoval velké množství fotografií z archivu paní Jiřiny, které jsme pak použili do publikace,“ uvedl spisovatel Miroslav Graclík.

Fotograf Václav Nekvapil vytvořil v posledních letech drtivou většinu fotografií Jiřiny Švorcové. „Mnohdy jsme si u toho opravdu užili,“ směje se Václav Nekvapil, který přislíbil, že v chystaném rozhovoru pro náš portál na slavnou herečku rád zavzpomíná. „Měl jsem tu vzácnou možnost paní Švorcovou mnohokrát portrétovat a kolikrát to byla opravdu fuška, abychom se shodli na konečném výběru snímků k publikování,“ vybavuje si fotograf. Jeho práci můžete posoudit v knize „Jiřina Švorcová osobně“ (autoři Mirek Graclík a Václav Nekvapil), nebo na stránkách www.dobrafotka.cz.

Fotograf Václav Nekvapil prožil s herečkou Jiřinou Švorcovou spoustu zajímavých okamžiků. Byl při tom, když si užívala návrat k svým fanouškům a podepisovala knihy na autogramiádách. Václav Nekvapil se řídí heslem: "Každá fotka může být dobrá, stačí se jen správně dívat".

Jiřina Švorcová s knihou "Jiřina Švorcová osobně". Fotografii na titulní stránce publikace vytvořil fotograf Václav Nekvapil, stejně jako další zveřejněné snímky.