titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Jana Boušková: Na Jiřinu Švorcovou vzpomínám jen v dobrém

Mimořádný herecký talent má Jana Boušková. Dokazuje to v divadle, ve filmu i v televizi. Jednou z jejích prvních velkých rolí byla Michala Holubová v seriálu Žena za pultem, který natočila v roce 1976. Objevila se ve všech jeho dvanácti epizodách. Na svou seriálovou maminku Jiřinu Švorcovou dodnes vzpomíná v dobrém.

Jana Boušková se objeví v druhé sérii seriálu Cesty domů. Při té příležitosti poskytla rozhovor deníku Aha!. „O smrti Jiřiny Švorcové jsem se samozřejmě dozvěděla. Vzpomínám na ni jen v dobrém,“ uvedla Jana Boušková.

Když se reportéři ptali na seriál Žena za pultem, naznačili, že je to dílo, které dodnes budí rozporuplné reakce. Janu Bouškovou požádali o komentář. „Pro mě to byla především úžasná práce. Pan Dietl, režisér pan Dudek, to byli velcí profesionálové. Mně tehdy bylo dvacet let, byla jsem ještě na konzervatoři, takže to pro mě byla obrovská škola,“ řekla Jana Boušková.

Jiřina Švorcová vzpomínala na Janu Bouškovou jako na mimořádný herecký talent. Jak sama uvedla, s Janou se jí natáčelo bezvadně. Režisér Dudek svého času Jiřině Švorcové říkal, že Jana Boušková je výrazná tím, že co řekne, to je pravda – tak moc je její herecký projev opravdový. „Je to pravda. Byla naprosto přirozená, věrná, a jak byla samozřejmá na divadle, tak byla samozřejmá i v civilu. Myslím, že jsme si rozuměly,“ svěřila se Jiřina Švorcová spisovateli Miroslavu Graclíkovi a dodala: „Naposledy jsem se s Janou potkala, když mě Jirka Vala pozval na své představení do Kolowratu. Šla jsem za ním po představení do šatny a Jana mě tam velice přátelsky uvítala, což mě pochopitelně potěšilo.“

Věrohodnému projevu maximálně uvěřili také diváci, kteří si Janu s postavou Michaely Holubové v době premiéry seriálu spojili v jedno, seriálová postava jim splynula s tou reálnou. „Když jsem točila Ženu za pultem, dostávala jsem dopisy typu: „Nejradši bych ti dala z každé strany facku. Pošli mi fotku s věnováním.“ Tenkrát bývalo přední hovězí maso podpultovka a já jsem měla smůlu, protože se na mě řezník zlobil, že jsem nedovolila své seriálové mámě, aby měla milence. Pak jsem si to ale vyžehlila, protože to celé dobře dopadlo, a řezník mě vzal zase na milost,“ vzpomínala před lety Jana Boušková.

JANA BOUŠKOVÁ
Narodila se v Kladně. Má starší sestru Evu, která je stejně jako ona herečkou. Jejím prvním manželem byl herec Národního divadla Petr Svojtka (†40), který ale v roce 1982 tragicky zahynul. Spolu měli syna Jana. Jejím druhým manželem je herec Václav Vydra (55). Ve ?lmu se poprvé objevila v roce 1971, když si zahrála žákyni čarodějnické školy ve snímku Dívka na koštěti. Od té doby ztvárnila desítky ?lmových, seriálových i divadelních rolí.

Druhé dítě Anny Holubové, malého Péťu, hrál Jan Potměšil. V té době malý klučina, dnes uznávaný herec. Jako člověk, který stál v čele Sametové revoluce v listopadu 1989 se k Ženě za pultem moc nehlásí. Takto odpověděl na otázku na chatu České televize, když se jej divačka ptala, jak vzpomíná na natáčení seriálu a spolupráci s Jiřinou Švorcovou. "Na natáčení Ženy za pultem zase tolik vzpomínek nemám, byl jsem přece jen malý kluk," napsal tehdy Jan Potměšil.

s použitím rozhovorů pro deník Aha,
ahaonline.cz