titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Asterová, Zinnerová, Troška, Andresíková a Křivánková o Jiřině Švorcové

Herci, režiséři, scénáristé, filmoví kritici. Jak vzpomínají na herečku Jiřinu Švorcovou? Ptala se Katarína Macková z portálu Eurozprávy.cz a agentura Mediafax.

Jitka Asterová, herečka a moderátorka
Abych byla upřímná, naše první setkání si příliš nevybavuji. Bylo to hodně dávno. Před více než rokem jsem jí ale předávala na párty TV Barrandov ocenění a musím přiznat, že mě překvapilo, jak dobře vypadá. Tehdy byla paní Švorcová velice elegantní a byla moc milá. Rozhodně odešla velká herečka. Naposledy jsem ji viděla v divadelní hře Věc Makropulos, kde na mě velmi zapůsobila," sdělila Mediafaxu Jitka Asterová.

Markéta Zinnerová, spisovatelka, scenáristka a bývalá televizní dramaturgyně
Jiřiny jsem si velmi vážila, už pro její postoj. Pominu její politický názor, ten  však ona nikomu nenutila. Byla velmi přátelská, příjemná a ochotná vždy každému pomoci. Velmi mne mrzí, jak se k ní někteří její kolegové a kolegyně po revoluci zachovali.

Zdeněk Troška, režisér
Umřela jedna z nejlepších českých hereček. Byla to opravdu paní herečka, charakterní a přímá. Její nezapomenutelné jsou role, ať už to bylo Král Šumavy, Žena za pultem, a především její herecký projev, který byl přesvědčivý, pravdivý a lidský. Vážil jsem si jí pro její obrovskou lidskou vlastnost, že byla svá, za každé situace. Ne jako mnoho z jejích kolegů, kteří s dobou převlekli kabát, tak jak se jim to hodilo. Člověk nemusel souhlasit s jejím náhledem na politické dění, ale musel obdivovat přesvědčení, za kterým ona si pořád stála.

Jana Andresíková, herečka a dabérka
Sama jsem měla několik let problémy se svou profesí za minulého režimu, ale nikdy bych z ničeho nevinila právě Jiřinu Švorcovou. Měla jsem ji nesmírně ráda. Byla to přímá, upřímná, pracovitá ženská a hlavně výborná herečka. Měla velmi vřelý vztah jak k práci, tak i k lidem a pokud někomu nepomohla, rozhodně neublížila. Jsem ale ráda, že už bude mít klid, a že už ji nic netrápí. S Jiřinou Švorcovou jsem sice politicky nesouhlasila, ale lidsky si ji vážila, byla zbytečně démonizována.

Darina Křivánková, filmová kritička
Zapálenou komunistkou zůstala i v době, kdy už její strana přišla o monopol. Jezdila po kampaních KSČM a recitovala. Stará, unavená, nemocná, zapomenutá, ale vytrvalá. Stále přesvědčená o své "komunistické pravdě". Jestli někomu prosazováním svých postojů vědomě ublížila? Ona sama samozřejmě tvrdila, například v knize Jiřina Švorcová osobně, že v žádném případě. Každopádně ublížila především sama sobě - prožila totiž celý život v bludu.

Jiřina Švorcová v zahradě u domu, ve kterém žila
foto Vašek Nekvapil