titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Cena Egona Ervína Kische pro Mirka Graclíka a Vaška Nekvapila

Kniha Jiřina Švorcová osobně se dočkala prestižního ocenění. Její autoři Miroslav Graclík a Václav Nekvapil jsou držiteli jedné z cen Egona Ervína Kische, které se udělovaly v Letohradě 23. září 2011. Pánové Graclík a Nekvapil získali cenu za významné dílo literatury faktu v podobě knihy Jiřina Švorcová osobně, nakladatelství XYZ Praha. Pánové, gratulujeme!

Víc než dlouhé dvě dekády trvalo, než se mohlo jméno herečky Jiřiny Švorcové opět spojit s oceněním. Porota Klubu autorů literatury faktu (KALF) ocenila její biografii. Kniha Jiřina Švorcová osobně autorů Miroslava Graclíka a Václava Nekvapila se podle členů této odborné poroty stala významným literáním dílem a právem jí tak byla udělena mezinárodní literární cena Egona Erwina Kische pro rok 2010.

Prestižní ocenění se předávalo v zámku Letohrad, který stojí ve stejnojmenném městě jemuž se říká město literatury faktu. Hlavní cenu dostal Stanislav Motl za svou knihu Svědek z cely smrti, pojednávající o soudnictví ve třetí říši. Mezi dalšími oceněnými byl i jindy přísně beletristický Ivan Klíma za své dílo pamětí Moje šílené století. V této prestižní společnosti se ocitla i knížka o Jiřině Švorcové, u které odborná porota ocenila (stějně jako u ostatních knih) její historický přínos. „Je mi líto, že se Jiřina Švorcová nedožila předávání této ceny. Když jsme se rozhodovali o ocenění díla, nevěděli jsme zda bude moci přijet, ale to nehraje roli. Důležité bylo ocenit knihu,“ řekl tajemník klubu Miroslav Kučera. Zároveň dodal, že klub neodradila ani možná kontroverze ocenění. „Byli jsme na to připraveni a i jsme počítali s tím, že by se mohl někdo ozvat. Na našem rozhodnutí by to ale nezměnilo. Nakonec se nikdo neozval a to je dobře, podtrhuje to správnost našeho rozhodnutí,“ dodal Kučera.

„Měli jsme spoustu s paní Švorcovou ještě spoustu plánů. Druhou knížku, natočení a vydání několika cédéček, na které by načetla vybrané knihy, ale nemá smysl o tom mluvit, protože nic z toho se už neuskuteční. Už se ani nedozvěděla, že naše kniha získala mezinárodní literární cenu Egona Ervína Kische, které se předávají v září,“ řekl krátce po smrti Jiřiny Švorcové dvorní životopisec herečky a spisovatel Miroslav Graclík.

Prestižní Mezinárodní literární cena Egona Erwina Kische je autorům literatury faktu udělována již od roku 1992. V minulých letech ji získali například Václav Klaus, cestovatelé Zikmund a Hanzelka, astronom Jiří Grygar, publicista Josef Klíma, Luboš Xaver Veselý či Vojtěch Zamarovský.

Egon Erwin Kisch (29. dubna 1885, Praha – 31. března 1948, Praha) byl pražský německy píšící autor fejetonů, reportáží, povídek, divadelních her, románů a zakladatelská osobnost moderní literární reportáže 20. století jako samostatného literárního žánru. Velmi známý byl také svojí přezdívkou Zuřivý reportér (der rasende Reporter). Byla to právě jeho touha být u všeho, pokaždé »při tom«, a vše vyzkoušet, která mu tuto přezdívku přinesla.

S použitím materiálů ze serveru www.topvip.cz
Foto: scan ocenění nám zaslal Mirek Graclík, děkujeme.