titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Žena za pultem jako panenka na podporu dětského fondu UNICEF

Žena za pultem má svou panenku! Postava prodavačky z legendárního seriálu se stala předlohou pro jednu z panenek v rámci humanitární akce „Šijeme panenky pro UNICEF“. Pod rukama zručných žen a dívek v Bohumíně na Karvinsku vzniklo přes 40 dětských plátěných panenek. Každá z nich je originál, jedna ale přeci jen z řady vyniká - postavička Ženy za pultem věrně zachycuje lahůdkářskou Annu Holubovou.

Panenka vznikla díky charitativnímu projektu bohumínských občanských sdružení Maryška a Alma Mater. 50 centimetrů vysoká postavička je dokonalá do posledního detailu. Má na sobě dederonový plášť, na něm logo Pramen a ve vlasech krajku. Vše v barvách a střihu, jak je známe ze seriálu z roku 1977. Postavička je zmenšeninou hlavní postavy příběhu, prodavačky Anny Holubové. Autorka Alena Krobotová ze Starého Bohumína na ní pracovala s přestávkami skoro měsíc. „Sehnat dederon ve stejné okrové barvě, jakou měly pláště seriálových prodavaček, byl dnes skoro nadlidský výkon. Po dlouhém úsilí se mi to přece jen podařilo,“ vypráví Alena Krobotová, iniciátorka nápadu šití panenek UNICEF v Bohumíně.

Panenka „Žena za pultem“ má jako jediná ze všech vytvořených také stylovou paruku, přesně ve střihu seriálového účesu herečky Jiřiny Švorcové. Pomocí počítačové technologie dostala scanem fotografie i její podobu ve tváři. „Panenka Žena za pultem vznikla z legrace. Kolega, který k nám do Maryšky chodí, to jen tak plácl. Zasmáli jsme se tomu a řeč pokračovala dál. Po chvíli jsem konstatovala, že bychom to mohli zkusit, byla to pro nás výzva a recese zároveň,“ líčí Alena Krobotová.

Alena Krobotová zapojila společně se svými kamarádkami zručnost a nápaditost. Paní Alena nejprve podle šablony vystřihla potřebný textilní základ, sešila ho a panenku vyplnila vatou. Obličej a paruka vznikaly samostatně. Mezitím se šil plášť pro prodavačku a dodělávaly detaily. „Panenka Žena za pultem vznikala na objednávku a proto už má i svého adoptivního majitele. Je jím fanoušek seriálu, jehož maminka byla prodavačkou a lahůdkovou Annu ze seriálu mu hodně připomíná,“ poodhalila zákulisí Kamila Smigová, předsedkyně občanského sdružení Maryška.

Panenky UNICEF mají přesně daný střih, rozměry a velikost. Panenky jsou velké od 30 do 50 centimetrů a fantazii se meze nekladou. Lidé šijí čertíky, princezny, vodníky, indiány i pohádkové postavičky. UNICEF je dětský fond Organizace světových národů (OSN) zabývající se ochranou a péčí o děti. Výroba originálních látkových panenek je jednou z cest, jakými získává finanční prostředky pro své humanitární aktivity. Adopce panenky stojí 600 korun, je to částka, která pokryje náklady na jeden balíček očkovacích látek pro jedno africké dítě.

Fotografie panenky „Ženy za pultem“ by se měla objevit také v připravované knize Tajemství Jiřiny Švorcové. Spisovatel Miroslav Graclík plánuje její uvedení na trh na přelomu října a listopadu. „Rukopis jsem odevzdal. Teď čekám, až projde redakcí vydavatele. Mezitím dávám dohromady fotografie, abychom mohli co nejdříve začít s grafikem takzvaně lámat,“ informoval nás Mirek Graclík.

Vlastní zpráva.
Foto: Alena Krobotová s panenkou pro UNICEF v podobě Ženy za pultem.