titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Tajemství hrobu Jiřiny Švorcové: Titul si nechala i po smrti!

»Jedeme na hroby...« Věta, která zazní v mnoha českých domácnostech. Den památky zesnulých připadá sice až na středu 2. listopadu, řada z nás však zajede autem či dojde procházkou na hřbitov již v průběhu prodlouženého víkendu. Někteří nezamíří jen na hroby příbuzných, ale i oblíbených herců, zpěváků, sportovců. Bohužel i letos jich přibyly desítky. Mezi nimi i pietní místo herečky Jiřiny Švorcové.

Letos poprvé mohou fanoušci zažehnout svíčku například na hrobě kontroverzní herečky Jiřiny Švorcové (†83), která po dlouhé nemoci zemřela letos v srpnu. Odpočívá na hřbitově nedaleko své monstrózní vily v pražských Střešovicích, v hrobě, kde je uložen i její manžel, malíř Václav Šolta. A skrývá velké tajemství.

Náhrobní desku zdobí čerstvě vytepaný nápis, jemuž dominuje titul národní umělkyně, který Švorcová získala od komunistického režimu roku 1984 a kterého se nechtěla vzdát ani po jeho pádu. Vždy trvala na tom, že ocenění dostala zejména od lidu... „Herectví jsem měla vždycky ráda. Nikdy jsem nechtěla přestat. Ale musela jsem,“ často tesknila ještě za svého života.

Deníku Aha! Jiřina Švorcová ve svém posledním rozhovoru před smrtí řekla: "Obávám se, že člověk je nepoučitelný. Blbosti, kterých se v životě dopouštěl, by určitě udělal znovu. Mohla bych litovat, že jsem se rozešla se svým prvním mužem. Byl to opravdu dobrý člověk, ale asi to tak mělo být. Života běh byl takový, jaký byl. V podstatě se považuju za člověka, který prožil plodný a dá se říct i šťastný život. Štěstí není permanentní stav. Štěstí jsou okamžiky, chvíle a lidé, které potkáte. Ničeho ve svém životě nelituji."

Co napsali čtenáři deníku Ahaonline k článku o hrobu Jiřiny Švorcové v diskuzi:

baronessa
Nechte na čtenářích, jaký k ní mají vztah a nesnažte se manipulovat s jejich názory! Jinak si skutečně neumím vysvětlit tu stylistiku. Za všechno dva příklady: kontroverzní umělkyně, monstrózní vila. Celý (slušný) národ uctívá památku zemřelých, tak ji nechte v klidu odpočívat, útoků si užila zaživa dost. Herečka byla skvělá, politickou příslušnost podle poměrů nemělnila. Čestný člověk nemá být hanoben těmi, kteří by jí nesahali ani po kotníky.

salamandr1
Říkejte si co chcete, i když byla Švorcová velká komunistka, jako jedna z mála nepřevlékla kabát a zůstala stále rovná a věrná, měla charakter a pro mě byla a bude proto vždycky Paní herečka.

1049an
Pokud se "lidem" myslí nějaká kulturně-politická komise ÚV KSČ, tak holt asi od lidu. Kdyby měl tehdy lid možnost svobodně hlasovat, tak by to dostal Šimek, Nárožný, Kostka, Hrzán a další a určitě ne tahle...

30. října 2011
www.ahaonline.cz