titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Poslední rok života Jiřiny Švorcové v nové knize

Legendární Žena za pultem Jiřina Švorcová zemřela v pondělí 8. srpna, ale už koncem tohoto měsíce se na knihkupeckých pultech objeví nová kniha nazvaná Poslední role života. Napsali ji Miroslav Graclík a Václav Nekvapil, kteří před rokem vydali obsáhlý knižní rozhovor nazvaný Jiřina Švorcová osobně. A nová kniha na něj navazuje a přibližuje především poslední rok života národní umělkyně v důchodu.

V úvodu knihy Mirek Graclík píše:
Psát druhý díl čehokoli je velmi ošemetné a složité, protože se nikdy nevyhnete srovnávání s prvním dílem a kritice »nastavované kaše«. Platí to u filmu stejně jako u knih. Abychom předešli tomuto srovnání, rozhodli jsme se druhou knížku o Jiřině Švorcové pojmout úplně jinak než tu první. Kniha Jiřina Švorcová osobně byla velkou rozhovorovou knihou, která chronologicky probírala celý její život a jako bonus přinesla i názory kolegů na kdysi populární herečku a ukázky z její korespondence. Tato druhá kniha, která vychází po roce, by měla sloužit jako doplněk a bonus k naší první knize, který potěší především její fanoušky. Zároveň ale přináší i celistvý pohled na její život, hereckou i politickou kariéru. Samozřejmě, že v ní najdete některé informace, které se již objevily v knize první, protože jsme do ní zařadili přepis dvojalba AudioVzpomínky, které jsem s paní Švorcovou připravil, a taky kompletní přepis obsáhlejšího rozhovoru, jenž jsem s ní vedl pro dokument Tajemství Jiřiny Švorcové, který natáčela TV Barrandov. V tomto dokumentu hovořili i někteří kolegové, kteří s ní pracovali na legendárním seriálu Žena za pultem a ani přepisy jejich rozhovorů v této knize nechybí.

Při přípravě první knihy se podařilo nashromáždit velké množství dokumentů, novinových a časopiseckých článků, rozhovorů i proslovů, které se koncepčně do knihy nehodily. Vzhledem k velkému zájmu čtenářů o první knihu i o téma komunismu jsme se rozhodli je zveřejnit nyní, a pokud možno je co nejvíce rozšířit. Dokumenty, výstřižky či fotografie jsou unikátním svědectvím doby a otisku minulosti. Mnohé z nich jsou raritou a byla by škoda je nezachovat pro budoucí pokolení. V knize tak naleznete nejen dobové rozhovory s Jiřinou Švorcovou, které poskytla do roku 1989, ale nechybí ani několik jejích politických projevů a zamyšlení. Další kapitolu tvoří takzvaná Anticharta, tedy proslov, který Jiřina Švorcová přečetla na památném setkání naší kulturní fronty v Národním divadle.

O bratrovi Jiřiny Švorcové, herci Václavu Švorcovi, se toho ví velmi málo, přestože hrál desítky let v Národním divadle. Pro většinu lidí byl jen bratrem Jiřiny Švorcové. My jsme se rozhodli to změnit a v knize má obsáhlou kapitolu, která přináší nejen ukázky ze starých rozhovorů s ním, ale i bilanční rozhovor, jenž mi poskytl pouze pro tuto knihu. Dvaadevadesátiletý Václav Švorc totiž s médii už přes dvacet let nekomunikuje.

Kniha rovněž mapuje poslední rok života Jiřiny Švorcové, kdy se po letech dostala na výsluní zájmu médií. Pozitivní ohlas a velký zájem, který první kniha vyvolala, se již překonat nepodaří, ale tyto zápisky by neměly zůstat zapomenuty. Původním záměrem bylo, aby v knize hovořila a vše komentovala sama Jiřina Švorcová a odhalila další svá tajemství a určitě by se dostalo i na otázky, které se po vydání naší první knížky vynořily jako houby po dešti. Bohužel, velmi vážný zdravotní stav Jiřiny Švorcové, který si vyžádal tříměsíční hospitalizaci v nemocnici a poté v léčebně dlouhodobě nemocných, kde byla v umělém spánku napojena na přístroje, neumožnil nejen toto interview a vzpomínání uskutečnit. Přesto jsem doufal, že se její zdravotní stav zlepší a že se stále populární »Anna Holubová« uzdraví a já se s ní budu zase setkávat a povídat si. A třeba tak ještě vznikne základ pro knihu třetí. Bohužel, už se tak nestane. Při dopisování této knihy, v pondělí 8. srpna 2011, Jiřina Švorcová zemřela. Odešla velká herečka a především upřímný a charakterově pevný člověk, který narozdíl od mnoha jejích kolegů, nikdy neměnil kabáty a zůstal věrný svým ideálům.

A zůstaly po ní střípky, poznámky a úryvky, které jsou ale vzhledem ke své historicko-faktografické hodnotě natolik cenné, že by bylo velkou chybou, kdyby zůstaly jen ležet v šuplíku. Soubor těchto poznatků nyní držíte v ruce a nám nezbývá než vám přát, aby zostřil váš pohled na osobu Jiřiny Švorcové a dobu, kterou prožila. A nejen ona…

5. listopadu 2011
www.topvip.cz