titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Život je krátký na to, aby ho člověk promarnil ... říká Mirek Graclík

Rozhovor Haló novin se spisovatelem a producentem Miroslavem Graclíkem nejen o nové knize Jiřina Švorcová - Poslední role života. Rozhovor vyšel 23. prosince 2011.

V září jste s kolegou Václavem Nekvapilem získali Cenu Egona Ervína Kische, udělovanou Klubem autorů literatury faktu, za autobiografii Jiřina Švorcová osobně. Nyní jste přišli s další knihou, na jejíž obálce je opět hereččina tvář. Co tato kniha skrývá?

Kniha Jiřina Švorcová – poslední role života skrývá poslední rok života paní Švorcové, kdy se částečně vrátila na výsluní i do médií. V knížce je i přepis dvojalba AudioVzpomínky, které jsem s ní natočil, a přepis všech rozhovorů, které jsem vedl s paní Švorcovou i s jejími kolegy ze seriálu Žena za pultem pro dokument televize Barrandov nazvaný Tajemství Jiřiny Švorcové. Tento dokument vloni patřil v TV Barrandov mezi nejsledovanější pořady. TV Barrandov paní Švorcové za něj dokonce udělila cenu Prominent 2010. V knize nechybějí ani ukázky ze starých rozhovorů a politických projevů paní Švorcové a představení jejího staršího bratra Václava Švorce. Desítky let hrál v Národním divadle, přesto jej dnes už nikdo nezná. V posledních dvaceti letech s médii nekomunikuje, ale do knížky udělal výjimku a rozhovor mi poskytl.

Kdy vás vlastně napadlo napsat a uspořádat knihu, resp. knihy, o herečce, která neměla po devětaosmdesátém na růžích ustláno? Vy a kolega Nekvapil jste šli proti hlavnímu proudu.

Hlavní a vůbec jakékoliv proudy mě nikdy nezajímaly, stejně jako politika. Vždycky jsem dělal jen to, co mě zajímalo a bavilo. S paní Švorcovou jsem se seznámil asi před deseti lety, kdy jsem s ní dělal rozhovor pro deník Blesk, ve kterém jsem tenkrát působil. Byla vstřícná, otevřená a při autorizaci nic nevypustila, což mě mile překvapilo. Během let jsem s ní udělal řadu článků a rozhovorů, a když jsem s ní dělal asi před třemi lety další povídání a zároveň se i fotila, jen jsem tak plácnul, že bychom mohli udělat rozhovorovou knížku. Paní Švorcová souhlasila, a tak jsem ji chodil navštěvovat a povídali jsme si. Takto skoro rok vznikala kniha Jiřina Švorcová osobně, kterou paní Švorcová celou autorizovala a poskytla mi do ní skoro celý svůj archiv fotografií i část korespondence.

Sranda je, že ona vůbec nevěřila, že by ta knížka mohla vyjít a že by někoho zajímala. Uvěřila, až když jsem jí po vydání přivezl domů autorské výtisky. Tenkrát byla opravdu dojatá. A stejně dojatá byla, když jsem ji asi po devíti letech dovezl do divadla, kam si už sama večer kvůli zdravotním problémům netroufala. Když jsem ji potom z divadla vezl domů, ukápla jí i slzička a přiznala, že si myslela, že na herectví už zapomněla, ale že v divadle zjistila, že to není pravda.

Potěšil ji i zájem médií a vše, co přišlo po vydání knížky, i když sama říkala, že to je jen chvilková resuscitace její osoby a popularity. A pravidelně byla dojatá na autogramiádách, kam opravdu přicházelo mnohem více lidí, než když tam podepisovali knihy její bývalí kolegové. I o tom v knížce Poslední role života píši.

Soudím, že je její ruka znát nejen v případě vaší první knihy o ní, ale i u té následující. Jaké jsou vzpomínky na vaše setkávání s Jiřinou Švorcovou?

Mé vzpomínky na paní Švorcovou jsou jen hezké. Politiku jsme moc nerozebírali a nikdy mě nepřesvědčovala, ani mi nevnucovala svůj pohled na svět. Bral jsem ji trochu jako svou babičku a její vzpomínky na divadlo, filmování a herectví vůbec mě zajímaly. Zažil jsem s ní legraci, ale taky chvíle, kdy jí nebylo dobře. Přestože jsem věděl, že je nemocná, její smrt mě zaskočila. První knihu autorizovala a musím přiznat, že z ní vůbec nic nevyhodila. Ani z našeho rozhovoru, ani z názorů lidí na ni, i když některé byly velmi kritické. Pouze občas ve svém vyprávění nahradila slovíčko jiným, nebo něco upřesnila. Druhou knihu jsme měli začít dělat po Novém roce a měly to být především vzpomínky na její kolegy – jak je viděla ona. Bohužel, byla nemocná, potom pobývala v nemocnici a z ní se už v podstatě nevrátila. Nakonec tedy vznikla kniha jiná, která mapuje její poslední rok, ale paní Švorcová se na ní, když pominu přepis jejího vyprávění z dvojalba AudioVzpomínky a obsáhlý rozhovor, který jsem s ní udělal pro televizní dokument Tajemství Jiřiny Švorcové, nepodílela.

rozhovor vedla Monika Hoření
www.halonoviny.cz