titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Fanklub Jiřiny Švorcové je stále aktivní, v setkáních členů bude pokračovat

Herečka Jiřina Švorcová žije v mysli svých fanoušků dál. Přestože už nikdy nepřijde na sraz jejich fanklubu, jeho členové a příznivci na svou oblíbenou herečku vzpomínají a udržují při životě její odkaz. O internetovém fanklubu Jiřiny Švorcové si povídáme s jeho předsedkyní, paní Danou Svobodovou. Dnes přinášíme první část rozhovoru o klubu jako takovém.

Jste správkyní fanklubu Jiřiny Švorcové na internetu. Jak jste se jí stala, za jakých okolností?
V červenci roku 2011 jsem objevila fanklub Jiřiny Švorcové a stala se jeho členkou. Nejdříve jsem oslovila členy klubu, abych se jim představila a navázala kontakt s lidmi, s kterými mě pojí láska k hvězdné herečce - Národní umělkyni Jiřině Švorcové. V té době byla již paní Švorcová nemocná. V roce 2008 jsem poslala dopis paní Švorcové. Adresu na paní Švorcovou jsem neznala, proto ani nevím, jest-li můj dopis obdržela, odpovědi jsem se nikdy nedočkala.

Přála jste si setkat se s paní Švorcovou osobně?
Ano, toužila jsem po setkání, po podání ruky, po poděkování za její mimořádné herecké výkony. Okouzlovala mě od mých dětských let, asi od roku 1960, kdy jsem si ji prvně vryla do paměti jako malé děvče a zamilovala si ji ve filmu "Král Šumavy".

Kdo vše je spojený s vaším fanklubem na webu?
Vzhledem k tomu, že diskuze je přístupná každému člověku, mohou do ní vstupovat lidé rozdílných názorů na herečku Jiřinu Švorcovou. Zapojovali se nejenom lidé, kteří ji milují, ale i její odpůrci. Mnoho lidí žije v nenávisti a zlobě vůči komunistickému režimu a spojují herečku Jiřinu Švorcovou se zlem a zločinem. Fanklub má především sloužit lidem milující osobnost. Pokud lidé napíši opačný názor slušně, je to v pořádku. Do fanklubu však vstupovali i lidé, kteří úmyslně blokovali diskuzi, psali nevhodné příspěvky plné nenávisti, osočování Jiřiny Švorcové i jejich příznivců.

Jak na to reagovali a reagují fanoušci herečky?
Nikdo z příznivců neměl chuť do diskuzí psát, dokonce jsme se začali i bát. Jsme ve fanklubu všichni slušní lidé, nezasloužíme si útočné projevy, takoví lidé by neměli být ani vpuštěni do našeho společenství! Ale přístup je umožněn každému. To byl důvod, proč jsem se obrátila na hlavního administrátora OSOBNOSTÍ a požádala ho o pomoc, ten mi dal nabídku starat se o fanklub Jiřiny Švorcové. Tu jsem ráda přijala. Můžu odstraňovat nevhodné příspěvky, což také činím. Myslím si, že všechno má své hranice. My nejsme politici, jsme obdivovatelé jedné velké herečky, kterou milujeme.

Jaká je třeba návštěvnost stránek?
Zaregistrováno je asi 60 lidí. Stránky navštěvují i lidé nezaregistrovaní, zajímají se o místo posledního odpočinku paní Švorcové s touhou položit kytičku a rozsvítit svíčku a hlavně se poklonit jejímu hvězdnému herectví. Mají zájem o jakoukoliv informaci, která souvisí s herečkou Jiřinou Švorcovou. Jsou lidé, kteří nás obohatí o cenné informace, např. sdělí termín a televizní program, kde bude odvysílán film, inscenace, dokument apod., ve kterých máme možnost shlédnout herečku Jiřinu Švorcovou.

Jací lidé se k vašemu fanklubu hlásí? Spíše ženy, muži, různé profese?
Převažují ženy, mužů je v současné době málo. Po úmrtí paní Švorcové se hodně lidí odmlčelo. Co se týká profesí příznivců paní Švorcové, jsou různé, rozhodně nejsou důležité. Spojuje nás vztah k této herecké osobnosti.

Fan klub je na internetu velmi aktivní. Působíte pouze na elektronické síti nebo se setkáváte se členy i osobně?
Několik členů jsem poznala na stránkách fanklubu, jednotlivě jsem je oslovila, abych se jim představila a posílila jejich řady. Osobně jsem některé poznala na pohřbu paní Švorcové. S jednou členkou jsem v přátelském spojení, obě se celoživotně pohybujeme v kulturní oblasti, rozumíme si lidsky i názorově, píšeme si i mimo fanklub, bydlíme každá v jiném kraji, ale to není překážkou. S mnoha členy si píšeme osobně i prostřednictvím e - mailů a věřím, že i my si budeme mít co říci. Jsme roztroušeni po celé republice, proto využíváme internet. Společné setkávání bude pokračovat v Praze, ale nyní poblíž hřbitova, kde je paní Švorcová uložena v hrobě.

* pokračování příště *

kdo je DANA SVOBODOVÁ
Dana Svobodová je celoživotní obdivovatelkou herečky Jiřiny Švorcové. Poprvé si jí ve filmu všimla už jako malá holka, když jí bylo asi 8 let. Dana Svobodová žije v Hradci Králové, celý život se věnuje sborovému zpívání a od července roku 2011 vede internetový fanklub Jiřiny Švorcové. S herečkou se osobně nikdy nesetkala a dodnes toho velmi lituje.

Rozhovory s Danou Svobodovou o herečce Jiřině Švorcové
Fanklub Jiřiny Švorcové je stále aktivní, v setkáních členů bude pokračovat
Jiřina Švorcová přijímala setkání s fanklubem s otevřenou náručí
Na pohřbu Jiřiny Švorcové jsme neskrývali smutek, pláč a dojetí
Které dílo není tendenční? Žena za pultem byla velmi úspěšným seriálem
Paní Jiřino, budu za Vás bojovat! Vzkazuje šéfka webového fanklubu

vlastní zpráva, (hanka)
foto: archiv Dany Svobodové