titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Jiřina Švorcová přijímala setkání s fanklubem s otevřenou náručí

V druhém pokračování rozhovoru s Danou Svobodovou, šéfkou internetového fanklubu herečky Jiřiny Švorcové, hovoříme o dalším fungování klubu a také o tom, jak legendární „Žena za pultem“ vnímala svůj comeback.

Když jsme u srazů, jak často je pořádáte nebo jste je pořádali a u jakých příležitostí?
Srazy se většinou pořádaly u příležitosti narozenin herečky Jiřiny Švorcové, podobně tomu bude i tento rok, velká škoda, že bez ní. Uspořádáme setkání fanklubu a příznivců v období narozenin (25.5.) paní Švorcové. Termín a místo setkání si upřesníme, aby nám všem vyhovoval. Máme zájem pozvat i příbuzné paní Švorcové a spisovatele pana Miroslava Graclíka i fotografa pana Václava Nekvapila. Pokusíme se získat někoho z hereckých přátel Jiřiny Švorcové.

Jak dlouhá je tradice srazů fanoušků herečky Jiřiny Švorcové. Jak takový sraz třeba vypadá?
První záznamy vzniku fanklubu herečky Jiřiny Švorcové lze vyhledat v diskuzi z roku 2006. Setkání s herečkou Jiřinou Švorcovou začalo v době jejího životního jubilea v roce 2008, kdy oslavila 80. narozeniny, ale i v letech 2009 a 2010. Další pro těžké onemocnění a úmrtí se bohužel nestihlo.

Kde jste se scházeli?
Na Malém Břevnově v jedné hospůdce v nevelikém salonku se uskutečňovalo společné setkání fanklubu s paní Švorcovou. Zajištění se ujala paní Maja (kekeska) s panem Jaromírem i dalšími členy. Paní Švorcové vždy zajistili odvoz autem. Byla jí předána kytice i dárečky. Přivítání s paní Švorcovou bylo velmi srdečné a dojemné. Paní Švorcovou projevy lásky a hereckého obdivu z řad fanklubu upřímně těšilo a učinilo velikou radost.

Jak často paní Jiřina přijímala Vaše pozvání a jak tyto srazy fanoušků vnímala?
Jiřina Švorcová přijímala setkání s fanklubem s otevřenou náručí, stejně tak ji příznivci přivítali, byla opravdu radostná a dojatá, ale to byli všichni přítomní. Pro všechny ten den byl cítěn jako "VELKÝ SVÁTEK"! Jak již bylo řečeno, setkání fanklubu se konalo v období jejich narozenin. Pochopitelně, že lidé, kteří ji tímto prostřednictvím poznali si ji zamilovali, ona ráda přijímala osobní setkání s jednotlivými příznivci zvlášť. Všichni ji opravdu milovali. Jiřina Švorcová byla milá, vstřícná, ale i upřímná. Někteří příznivci měli potřebu jí svěřit jejich osobní životní příběhy, žádali i o radu. Paní Švorcová nikoho nezranila, každého se snažila pochopit a slůvkem pohladit.

Měla jste možnost s paní Jiřinou hovořit osobně?
K mé veliké lítosti jsem se s mojí milovanou herečkou Jiřinou Švorcovou nikdy nesetkala. O Jiřině Švorcové se po roce 1989 nemluvilo, nepsalo. Neměla jsem možnost, čas ani odvahu vyhledat kontakt na paní Švorcovou. Měla jsem těžce nemocného manžela, dva syny, kteří chodili do školy a posléze jsem se musela o rodinu postarat sama. Pak se začalo díky panu spisovateli Graclíkovi o paní Švorcové znovu psát. Poslala jsem jí dopis, ale neznala jsem přesnou adresu. Pátrala jsem i na internetu, ale termíny setkání fanklubu jsem propásla. Kvůli nemoci mi nevyšla ani plánovaná cesta na autogramiádu knihy. Stále jsem doufala, že se s naší velkou herečkou setkám. Jenže pak onemocněla a 8. srpna 2011 zemřela. Moje naděje v setkání s mojí milovanou herečkou byly pohřbeny. Moje první a zároveň poslední setkání s paní Švorcovou se uskutečnilo 12. srpna 2011 ve strašnickém krematoriu v Praze, které bylo pro mne i rozloučením.

O jakých tématech paní Švorcová ráda mluvila?
Co vím od příznivců Jiřiny Švorcové, tak ráda vzpomínala na svůj herecký život v divadle, ve filmu, v televizi, na herecké kolegy. Pochopitelně, že vzpomínali i na oblíbený seriál Žena za pultem. Jiřina Švorcová byla velmi kultivovaná žena, zajímala se i o dění v České republice, měla všestranný přehled. Nebyla jí lhostejná špatná politická situace v zemi, dalo se s ní mluvit o všem.

Užívala si zájem o svou osobu v posledních letech, něco jako malý comeback?
Určitě si velmi užívala velký zájem ze strany médií, ale hlavně upřímný zájem lidí o její osobu. Od r. 1989 nesměla hrát, nové politické zřízení ji vzalo to co milovala, pro co žila, co vystudovala a bylo jí posláním. Ten kdo ji pomohl zvednout, usmát se, pocítit radost a štěstí byl spisovatel Miroslav Graclík. Jemu patří velký dík! Pan Graclík ji doprovázel na autogramiádách. Paní Švorcová zase žila, zažila zástupy tisíce lidí, kteří si přišly pro podpis, stisk ruky. Jiřina Švorcová byla opravdu šťastná, protože viděla zájem lidí o její osobu! Comeback měl přijít dříve, víc by si ho užila a také zasloužila. Více lidí by mělo šanci objevit fanklub, a tak by se početně rozrostl. Ale zaplať Pán Bůh za to, že Comeback vůbec přišel!

Berete to jako zadostiučinění? Četla jsem komentář nějakého novináře a ten její návrat na scénu označil za „prazvláštní“ a lidé jí fandící za podivné nostalgiky.
Politici a její někteří kolegové, hlavně kolegyně na ní naházeli špínu, zachovali se k ní jako ke zločinci. Necítili s ní, viditelně ji odvrhli, aby se sami zviditelnili a nová politická mocnost jim byla nakloněna! Vadila jim i její recitace na 1. máje. Jak nízké jsou charaktery umělců, kteří jí nedopřáli ani kousek prožitého štěstí při přednesu básně. Politická moc zasahuje bohužel do každého odvětví a tím pokřivuje charaktery i umělců, byť vynikají ve své profesi! Je to síla, která pomohla k záhubě velké osobnosti v plné její síle a herecké plodnosti! Vzali ji práci, tím byla ochuzena i o finanční prostředky a musela žít velmi skromně. Některé herecké kolegyně odsuzují Jiřinu Švorcovou za její politickou příslušnost, za recitace ...  Nikomu nikdy neublížila, nezneužila ve svůj prospěch politickou moc KSČ, která vládla do r. 1989. Naopak některé herečky ji využívaly, měly ji rády dokud jim pomáhala.  Změnil se režim a změnil se vztah k Jiřině Švorcové ze strany hereckých kolegyň a kolegů (některých). Skvělou herečku Jiřinu Švorcovou poplivali, ONA zůstala rovná, čistá s nepokřivenou páteří, ale s bolestí na duši musela jít dál životem ... proto si jí velmi vážím jako člověka a velmi ji lituji.

foto: jedno ze setkání členů fanklubu s herečkou Jiřinou Švorcovou, zdroj: fanklub

* pokračování příště *

kdo je DANA SVOBODOVÁ
Dana Svobodová je celoživotní obdivovatelkou herečky Jiřiny Švorcové. Poprvé si jí ve filmu všimla už jako malá holka, když jí bylo asi 8 let. Dana Svobodová žije v Hradci Králové, celý život se věnuje sborovému zpívání a od července roku 2011 vede internetový fanklub Jiřiny Švorcové. S herečkou se osobně nikdy nesetkala a dodnes toho velmi lituje.

Rozhovory s Danou Svobodovou o herečce Jiřině Švorcové
Fanklub Jiřiny Švorcové je stále aktivní, v setkáních členů bude pokračovat
Jiřina Švorcová přijímala setkání s fanklubem s otevřenou náručí
Na pohřbu Jiřiny Švorcové jsme neskrývali smutek, pláč a dojetí
Které dílo není tendenční? Žena za pultem byla velmi úspěšným seriálem
Paní Jiřino, budu za Vás bojovat! Vzkazuje šéfka webového fanklubu

vlastní zpráva, (hanka)
foto: archiv Dany Svobodové