titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Na pohřbu Jiřiny Švorcové jsme neskrývali smutek, pláč a dojetí

Dana Svobodová a její přátelé se nejen na internetu snaží udržet odkaz herečky Jiřiny Švorcové. V pátek 2. března se předsedkyně internetového fanklubu vydala navštívit hrob legendární „Ženy za pultem“. Zastavila se také u domu na Ořechovce, kde je na zvonku stále napsáno Jiřina Švorcová a připomíná tak místo, kde herečka žila. 19. května si fanklub připomene hereččiny nedožité 84. narozeniny.

Paní Švorcová na mě z posledních dokumentů, které natočila, působila velice přirozeně, pohotově a byla v obraze, zajímala se o dění kolem sebe. Souhlasíte?
Souhlasím, byla naprosto přirozená, měla přehled o všem, nic ji nezaskočilo, byla pravdivá mluvnicky i vizuálně. Jedna moderátorka při jednom z rozhovorů Jiřině Švorcové podsouvala otázky, aby ji politicky i jako člověka zdiskreditovala. Její otázky byly mířené na dobu komunistickou, kdy nebyl sortiment v obchodech tak bohatý jako je dnes. Paní Jiřina Švorcová pohotově odpovídala i na hloupé dotazy. Věřila, že moderátorka zabrousí i do oblasti kulturní. Srdečně se k Jiřině Švorcové zachovala jako jediná televize Barrandov. Paní Jitce Asterové patří velký dík za vřelé a důstojné přivítání paní Švorcové. Poděkování patří i CS filmu, který uvádí snímky s touto herečkou.

Vím, že paní Švorcová se na sklonku života zajímala i o práci s počítačem a o internet. Psali jste si e-maily?
Paní Švorcová se opravdu zajímala o práci s počítačem, vlastnila notebook, učila se s ním pracovat a vyhledávat na internetu informace. Ráda na něm hrála karty. Někdo jí založil e-mail, ale sama se do něj neuměla dostat. Ke komunikaci využívala pevnou telefonní linku a mobilní telefon. Uměla na mobilu přijímat i posílat SMSky.

Zajímala se třeba o dění na webu vašeho fan klubu, případně znala www stránky o sobě? Ať už vašeho fan klubu, či naše seriálové a podobně … ?
Věděla o fanklubu, těšil ji zájem příznivců, ale diskuzi ponechala aktérům fanklubu, do kterého nezasahovala.

Vloni na jaře na tom byla paní Švorcová už zdravotně špatně, ale mnozí věřili, že vše zvládne. Zasáhla Vás zpráva o jejím skonu?
Byla to zdrcující rána pro mě, naděje v setkání s mojí nejoblíbenější herečkou Jiřinou Švorcovou byly již neuskutečnitelné. Ta bezmoc a pocit beznaděje byla krutá a smutná pro mne! Věřila jsem, že se uzdraví a já se konečně s ní setkám! Měla jsem opravdu smůlu, mám však i výčitky, že jsem měla být odvážnější jako byly jiné členky.

Účastnil se Váš fan klub či Vy osobně posledního rozloučení s paní Švorcovou?
Několik lidí z fanklubu se zúčastnilo posledního rozloučení s paní Švorcovou. S některými jsme si domluvili setkání ve strašnickém krematoriu. Do poslední chvíle jsme byli bezradní a čekali na souhlas rodiny, jest-li bude pohřeb přístupný veřejnosti a členům fanklubu. Krematorium bylo zcela zaplněné lidmi, kteří neskrývali zármutek a pláč.

Atmosféra byla hodně ponurá.
Pohled do tváře jejího bratra, úspěšného herce Národního divadla pana Václava Švorce byla žalostná. Byli na sobě se sestrou Jiřinou závislí a on již hodně nemocný. Žili mnoho roků v jednom domě, jistě ji postrádá. Celá početná rodina byla velice zarmoucená, nevěřila, že by jejich Jiřinka tak záhy zemřela.

Jak pohřeb vidíte zpětně?
Potěšila mě účast paní Kamily Moučkové i její přátelské vyznání, její rozloučení bylo upřímné a láskyplné. Zamávala kamarádce Jiřině při posledním spatření rakve, která zmizela nenávratně. Opakem byla přítomnost herečky Gabriely Vránové, která nepřišla se srdíčkem na dlani. Paní Vránová potřebovala celému národu říci, že přišla odpustit Jiřině Švorcové za to, že lhala. Jsem přesvědčena, že lhala Gabriela Vránová, která se ve strašnickém krematoriu nebála a nestyděla lhát ve chvíli posledního loučení s hereckou kolegyní. Jiřina Švorcová se bránit nemohla. Je to povahový rys herečky Gabriely Vránové, která se vztyčenou hlavou je schopná hrát divadlo i v civilním životě, opravdu nepochopím tu podlost.

Foto 1: Šéfka internetového fanklubu Dana Svobodová u hrobu Jiřiny Švorcové.
Foto 2: Dana Svobodová u vily, ve které žila Jiřina Švorcová.

* pokračování příště *

kdo je DANA SVOBODOVÁ
Dana Svobodová je celoživotní obdivovatelkou herečky Jiřiny Švorcové. Poprvé si jí ve filmu všimla už jako malá holka, když jí bylo asi 8 let. Dana Svobodová žije v Hradci Králové, celý život se věnuje sborovému zpívání a od července roku 2011 vede internetový fanklub Jiřiny Švorcové. S herečkou se osobně nikdy nesetkala a dodnes toho velmi lituje.

Rozhovory s Danou Svobodovou o herečce Jiřině Švorcové
Fanklub Jiřiny Švorcové je stále aktivní, v setkáních členů bude pokračovat
Jiřina Švorcová přijímala setkání s fanklubem s otevřenou náručí
Na pohřbu Jiřiny Švorcové jsme neskrývali smutek, pláč a dojetí
Které dílo není tendenční? Žena za pultem byla velmi úspěšným seriálem
Paní Jiřino, budu za Vás bojovat! Vzkazuje šéfka webového fanklubu

vlastní zpráva, (hanka)
foto: archiv Dany Svobodové