titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Které dílo není tendenční? Žena za pultem ve své době byla velmi úspěšným seriálem

"Jiřina Švorcová je pro mě velká herečka, kterou nemám zaškatulkovanou v jedné postavě. Pro mě je to herečka všestranně umělecky tvořivá," říká Dana Svobodová, šéfka internetového fanklubu herečky Jiřiny Švorcové. V další části rozhovoru se ptáme na seriály Žena za pultem, Okres na severu i na filmovou a divadelní tvorbu legendární "Ženy za pultem".

Vzpomenete si ještě, kdy jste poprvé zaregistrovala paní Švorcovou jako herečku?
Nejsilnějším zážitkem pro mne jako pro malou dívenku byl poprvé spatřený film Král Šumavy. Intenzivně jsem vnímala hlavní představitelku Marii. V té době mně bylo asi 8 roků, přesně nevím, ale od té doby jsem si zapamatovala jméno Jiřiny Švorcové a měla ji moc ráda. Když se utopila v bažině, těžce jsem to nesla. Asi za 3 roky poté se začaly prodávat černobílé fotografie herců a hereček. Za ušetřenou 1,- Kčs jsem si jako první fotografii umělců koupila nádhernou herečku Jiřinu Švorcovou, doma jsem ji měla vystavenou. Jako poklad ji stále doma uchovávám.

Ve kterých filmech či divadelních představeních vás zaujala nejvíce?
Byl to právě film "Král Šumavy". Jiřina Švorcová zahrála každou postavu věrohodně, pravdivě, procítěně. Například vynikala v Matce Karla Čapka, v Horoucím srdci. Její hlas byl nezaměnitelný, vnímala jsem ho jako malé děvče, snad proto, že jsem se později celoživotně věnovala zpívání. Její hlasový projev mě fascinoval, altová, sametová barva hlasu působila jako pohlazení. Jiřina Švorcová byla a stále je tak dokonalá. Její recitace je poslechově vzrušující. Vynikala a okouzlovala nejen odborníky přednesu básní, ale i posluchače, kteří dokázali ohodnotit její profesionalitu a dar, který jí byl dán do vínku.

Její hlas můžeme slyšet i na nedávno vydaných CD …
Ráda si přehrávám na CD přednes básní Naše sny. Namluvila líbezně i pohádky Boženy Němcové, stejně tak vynikla i ve Starých pověstech českých, které ráda poslouchám na CD. Nemohu říci, že bych některý film nebo divadelní představení či inscenaci upřednostňovala, její herectví bylo tak přirozené, věřila jsem každé postavě, kterou Jiřina Švorcová zahrála. Koupila jsem si i 2 CD Audiovzpomínek Jiřiny Švorcové, přestože mám knihu Jiřina Švorcová osobně, potřebuji slyšet její hlas. Věřím, že tisíce lidí stejně tak jako já, cítí potřebu navrátit na obrazovku i do rozhlasu Jiřinu Švorcovou.

Na knižní pulty se stihla Jiřina Švorcová před svým skonem vrátit a vlastně je opanuje i poté. Četla jste nejnovější knihu o ní?
V současné době mám rozečtenou knihu Poslední role života Jiřiny Švorcové. Spisovatel Miroslav Graclík je znamenitý spisovatel. Knihu napsal ve stylu otázek a odpovědí.  Nechybí ani dobové fotografie, dopisy, vzpomínky ... Kniha mě nadchla, protože cítím upřímnost, každé odpovědi, každého slova paní Švorcové. Zároveň se dovídám, že pan Graclík jí byl oporou, doprovázel ji na autogramiádách, vozil do divadel. Jistě jejich mnohaleté setkávání kvůli přípravě knih našli oba k sobě sympatie a důvěru,  kterou vzájemně potřebovali pro společnou práci. Paní Švorcová byla inteligentní, prozíravá žena, ne každého si připustila k tělu. Vytušila velmi dobře, že pan Graclík jí podal pomocnou ruku nezištně a bez nároků, jen takové přátelství může získávat na hodnotě a celoživotním vztahu. Panu Graclíkovi patří mnoho díků za to, že učinil herečku Jiřinu Švorcovou šťastnou a ještě mohla být středem pozornosti. My všichni lidé v naší zemi máme možnost poznat skvostnou herečku, na které byla spáchaná velká křivda, bylo jí ublíženo!

Jak se vám líbila Jiřina Švorcová jako Žena za pultem? Čím Vám byla její postava sympatická? 
Jiřina Švorcová se mi velmi líbila v Ženě za pultem. Postava Anny byla sympatická,  Jiřina Švorcová ji ztvárnila naprosto přirozeně. Zhostila se hlavní role bravůrně, byla opravdu skvělá. Seriál jako celek byl velmi dobře vnímán, u diváků získal na popularitě.

Herečka Hana Maciuchová upozorňuje, že seriál není dokumentem své doby a je nutné brát ho s rezervou, že jde o tendenční a romantizující dílo. Souhlasíte s tím?
Které dílo není tendenční? Žena za pultem ve své době byla velmi úspěšným seriálem.  Jednak v něm zazářilo mnoho populárních a vynikajících herců. Byl to oddechový seriál,  v kterém se odehrálo několik zajímavých, láskyplných i úsměvných dějů a lidských příběhů. Ty přece nebyly autentické, postavy byly smyšlené, stejně tak jako dnes.  Jediný rozdíl je v tom, že na ty dnešní seriály se nedá dívat, rozhodně je nepovažuji za zdařilé, jsou primitivní. Chápu, že se jimi herci dobře živí, jest-li hledí na kvalitu, mám pochybnosti. Jiřina Švorcová měla velmi ráda herečku Hanu Maciuchovou, proč paní Maciuchová poukázala na to, že přijela paní Švorcová autem zn. Tatra do divadla za minulého režimu, to nepochopím. Snad se chtěla zavděčit dnešní mocnosti ...

Je právě postava Anny Holubové tou, která vám při vzpomínce na Jiřinu Švorcovou vyplyne jako první?
To rozhodně ne, seriál se mi líbil hlavně v době, kdy byl prvně uveden v televizi.  Jiřina Švorcová je pro mě velká herečka, kterou nemám zaškatulkovanou v jedné postavě.  Pro mě je to herečka všestranně umělecky tvořivá.

Velkou postavu vytvořila Jiřina Švorcová v seriálu Okres na severu. Viděla jste někdy tento seriál? Co si o něm myslíte?
Ten seriál jsem viděla, je to již hodně roků, byla jsem mladá. Byl politicky zaměřený, ale nepostrádal děj. Jinak bych ho vnímala dnes. Jistě bych uvítala, kdyby se seriál opakoval již pro připomenutí herců, kteří již nežijí.

Jak se podle vás Jiřina Švorcová zhostila role Pláteníkové, manželky tajemníka? Sama herečka přiznala, že se jí ta postava z počátku zajídala …
Jiřina Švorcová si zahrála po boku herce Jaroslava Moučky. Jejich souhra byla znamenitá. Paní Pláteníková byla sympatická žena, v té době byl seriál též lidmi oblíbený. Byla jsem mladá a přiznávám, že jsem vnímala více herecké provedení a děj, politiku až tolik ne.

Okres na severu je dnes vnímán jako agitační, komunistický. Od roku 1989 se na obrazovce neobjevil ani jednou. Byla byste pro jeho uvedení, jak se třeba stalo v případě Muže na radnici?
Ano, ráda bych Okres na severu shlédla. Určitě bych ho vnímala jinak než za mlada. Ale stejně jako tehdy bych vychutnávala herecké postavy a jejich příběhy, politiku již méně.

Které filmy či seriály, ve kterých paní Švorcová hrála, byste označila za zdařilé a naopak, které se podle vás třeba moc nepovedly? Hodně zdařilý film byl Král Šumavy, ze seriálů bych vyzdvihla Ženu za pultem. Záznam divadelního představení Matka od Karla Čapka, Horoucí srdce, ale i jiná jsou velmi hodnotná díla. Rozhodně by měla Česká televize otevřít trezor, dát nám divákům možnost si mnoho děl připomenout s Jiřinou Švorcovou. Letos uplyne 23 roků co nám zavřeli političtí mocnáři milovanou herečku Jiřinu Švorcovou do trezorového žaláře.  Za takovou demokracii jsme nebojovali. Proto si již hodně televizních inscenací, filmů, divadelních záznamů nemohu až tak dobře pamatovat. Žízníme po nich, je mnoho obdivovatelů herečky Jiřiny Švorcové, kteří čekají až Česká televize nás vyslyší.  Vždyť jim platíme koncesionářské poplatky. My chceme záznamy s herečkou Jiřinou Švorcovou, politika by do toho zapletená být neměla.

* pokračování příště *

kdo je DANA SVOBODOVÁ
Dana Svobodová je celoživotní obdivovatelkou herečky Jiřiny Švorcové. Poprvé si jí ve filmu všimla už jako malá holka, když jí bylo asi 8 let. Dana Svobodová žije v Hradci Králové, celý život se věnuje sborovému zpívání a od července roku 2011 vede internetový fanklub Jiřiny Švorcové. S herečkou se osobně nikdy nesetkala a dodnes toho velmi lituje.

Rozhovory s Danou Svobodovou o herečce Jiřině Švorcové
Fanklub Jiřiny Švorcové je stále aktivní, v setkáních členů bude pokračovat
Jiřina Švorcová přijímala setkání s fanklubem s otevřenou náručí
Na pohřbu Jiřiny Švorcové jsme neskrývali smutek, pláč a dojetí
Které dílo není tendenční? Žena za pultem byla velmi úspěšným seriálem
Paní Jiřino, budu za Vás bojovat! Vzkazuje šéfka webového fanklubu

vlastní zpráva, (hanka)
foto: archiv fanklubu