titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Paní Jiřino, budu za Vás bojovat! Vzkazuje šéfka webového fanklubu

Píše do televize, píše do rozhlasu. Žádá o uvádění filmů, inscenací a záznamů s Jiřinou Švorcovou. Dostává třeba odpovědi ve stylu, že o kontroverzní herečku diváci nemají zájem. S tím ale Dana Svobodová, šéfka internetového fanklubu Jiřiny Švorcové nesouhlasí a do hereckého nebe vzkazuje: „Paní Jiřino, budu za Vás bojovat a lidem vysvětlovat, že jste byla vždy čestným člověkem“. Nejen o tom je poslední část našeho rozhovoru.

Někteří tvrdí, že Jiřina Švorcová svůj herecký talent „proschůzovala“. Souhlasíte, že její politická funkce ji paradoxně ubrala hereckých příležitostí?
Jiřina Švorcová žila život takový, jaký chtěla. Milovala herectví, jemu se věnovala.  Její politická angažovanost pramenila z jejich vlastních potřeb a pocitů pomáhat společnosti a být jí prospěšnou. Žila jistě v ideálech, ve které věřila. Politice se nevěnovala pro vlastní blaho, ale pro blaho národa. Určitě nelitovala času, který věnovala politické činnosti. Nebyla zaslepená a hloupá, jak ji někteří označují.  Takové hodnocení nikomu nepřísluší, je to spíše politická povýšenost dnešní doby nad tou minulou. Za nic Jiřinu Švorcovou neodsuzuji, věnovala se tomu, co měla ráda a čemu věřila, politiku nezneužila ve svůj prospěch.

Někde jsem četla přirovnání, že Jiřinu Švorcovou lidé buď milovali, nebo nenáviděli. Nic mezi tím. Souhlasíte?
Vnímám Jiřinu Švorcovou jako vynikající herečku, jako rovného a čestného člověka, proto ji miluji! Jestli ji někdo nenávidí, tak ho lituji, protože je zahleděn jenom do špinavostí politiky a neumí nebo nechce vnímat člověka. Jiřina Švorcová si nezaslouží být nenáviděná, vzhledem k tomu, že nikdy nikomu neublížila, nic nekalého neprovedla,  nebyla vypočítavá, nebyla záludná, nezpronevěřila peníze daňových poplatníků...

Názory jsou různé …
Někteří lidé ji hodili do jednoho pytle se zločinností politiků, kterou někteří zneužili v době dávno minulé. Přisuzují jí omyly, špatnosti, kterých se dopustili někteří politici a to jenom proto, že byla členkou KSČ. Takoví lidé nechtějí vnímat, že Jiřina Švorcová byla vynikající herečka, skvělá recitátorka, čestná žena i komunistka ... Je třeba vnímat hlavně dnes s odstupem času, že politika je zneužita některými lidmi. Mnoho vynikajících umělců bylo členy KSČ, ale mohli se umění věnovat dál, jenom Jiřina Švorcová polistopadovým politikům vadí! Lidé se dají lehce ztrhnout politickou mocností, která s nimi manipuluje, pomlouvá, špiní, plive... Je třeba vnímat každého jednotlivce a neházet všechny do jednoho pytle. Nenávist je zlo, které si člověk vypěstuje sám v sobě, je zlý, ale i nešťastný! Ale také politici dokáží tímto zlem ovlivnit a manipulovat veřejnost.  České televizi a dnešním politikům nevadí herečka Lída Bárová, která byla milenkou Gebbelse. Bárová herecky nesahala Švorcové ani po kotníky, přesto filmy pro pamětníky jsou v jejím podání promítané v České televizi! Co to je za politiku dnešní doby? Proč je Jiřina Švorcová označená jako zločinec, když se ničeho zločinného nedopustila? Některé její herecké kolegyně ji odsuzují, přitom se k ní chovaly přátelsky, jako např. Eliška Balzerová. Zajímalo by mě, které herečky tomu věří a které s tímto označením nahlas souhlasí, jen aby měly možnost dál hrát! Je to dnešní špatná politika a omezování svobodného slova, tedy nedemokracie! Nová politická mocnost spustila nenávistná gesta proti nepohodlným lidem, odnesla to Jiřina Švorcová!

I z vašeho fan webu vím, že Jiřina Švorcová je stále námětem vášnivých debat, její spojení s bývalým režimem jí zkrátka a dobře někteří nemohou zapomenout.
Nenazývám příspěvky v diskuzích fanklubu za vášnivé debaty. Náš fanklub je založený na lásce příznivců k herečce Jiřině Švorcové. Tento fanklub je otevřený (bohužel) každému. My se nemůžeme uzavřít jako do pokojíčku a jenom slušně debatovat. Do našeho fanklubu vchází nevítaní návštěvníci - anonymové, s úmyslem nám vnucovat svoje neobjektivní, nepravdivé údaje o Jiřině Švorcové. Obviňují ji ze zločinů, které nikdy nespáchala. Označují i mě jako zločince za to, že k ní mám vřelý vztah. Jeden z těch anonymů se mi vloudil do e-mailu. Pokusila jsem se o rozumnou a slušnou debatu, neuspěla jsem. Tak se také stalo, že dva takoví "všeznalí" si spolu dopisovali v naší diskuzi a popsali nám stránky, aby nás blokovali. Začali jsme se i strachovat. Takové příspěvky nechám chvíli k přečtení našim příznivcům a poté je zakryji, jsou nevhodné, ale často jsou za hranicí trestného činu, protože přisuzují zločiny Jiřině Švorcové, které nespáchala.

Ze stránek Vašeho fan klubu vím, že bojujete za uvádění filmů s Jiřinou Švorcovou v televizi. V jakém slova smyslu? Co vás k tomu přimělo?
Několikrát jsem oslovila Českou televizi, aby nám vrátila herečku Jiřinu Švorcovou na televizní obrazovku, právě tak i Český rozhlas, je přece mnoho záznamů televizních, divadelních, seriálů, ale i rozhlasových her, pohádek, recitací, seriál Jak se máte Vondrovi a jiné ... bez úspěchu!

Zaregistrovala jsem, že si píšete s Českou televizí. V jakém duchu se korespondence odvíjí a co vám z televize odpovídají?
Na moje žádosti o navrácení herečky Jiřiny Švorcové na obrazovku mi jednou z České televize 31. 08. 2011 odepsal pan Ladislav Richtr. Odepsal mi, že musí vyjít vstříc všem diváckým skupinám a co divák, to jiná žánrová priorita ... Dále odpověděl, že Česká televize vůbec nevlastní vysílací práva například k filmům Král Šumavy, Temno, Horoucí srdce ... Paní Marjánka matka pluku - odvysíláno v r. 1999 a další repríza není v dohledné době plánovaná. Nejsem jediná, kdo o herečku Jiřinu Švorcovou žádá, vím to!

Jak jste pochodila v Českém rozhlase?
Také jsem napsala prostřednictvím e-mailu žádost do Českého rozhlasu za fanklub Jiřiny Švorcové - svým jménem dne 13. 11. 2011 a žádala jsem je, aby vyhověli žádosti fanklubu a zařadili namluvené pořady s jejím příjemně znějícím hlasem, platíme koncesionářské poplatky ... Odpověď mi nepřišla, ale za chvíli poté co jsem tu žádost e-mailem poslala za náš fanklub (13. 11. 2011 ) – přišel do diskuze fanklubu Jiřiny Švorcové příspěvek, je možné ho tam vyhledat v uvedeném termínu.

Třeba dokument „Po stopách hvězd - Jiřina Švorcová“ se mohl na obrazovce objevit až po hereččině smrti. Co si o tom myslíte?
Jsem přesvědčena, že Česká televize je obsazena politiky, kteří slouží dnešní mocnosti  a vytrvale drží všechny záznamy s herečkou Jiřinou Švorcovou v trezoru. To je ovšem nedemokratické. Proč jim stále vadí? Mají snad strach? Stačí nahlédnout do obsazení rady ČT a rozhlasového vysílání, každému dojde... politika je i tam!

Které z filmů, seriálů či inscenací s Jiřinou Švorcovou byste ráda Vy osobně na obrazovce uvítala?
Čekám na všechny filmy, inscenace, divadelní záznamy, seriály, recitace, pohádky jak na obrazovce, tak i v rozhlase, v kterých herečka Jiřina Švorcová účinkovala. Se mnou čeká fanklub a tisíce lidí v naší zemi i na Slovensku! To není komunistická propagace, ale láska a obdiv k herečce Jiřině Švorcové, kterou nám vzali!

Jiřina Švorcová již není mezi námi. Jaká teď podle Vás bude budoucnost Vašeho fanklubu?
Snažím se udržet fanklub, také uvítáme příliv dalších příznivců Jiřiny Švorcové. Pokud někdo vnímá, že s úmrtím paní Švorcové nemá význam pokračovat ve fanklubu, je to škoda. Já osobně cítím potřebu stále bojovat za tuto skvělou herečku, která musela žít se šrámem na srdci a velkou křivdou, kterou napáchala politická mocnost po r. 1989 a s ní některé herecké kolegyně a kolegové. Je téměř 23 let od totalitního komunistického režimu, měli bychom žít a dýchat svobodně v demokratické zemi, která nám byla slíbená! Nesmíme se smířit s tím, že stále bude zavřená v trezoru jako v žaláři herečka Jiřina Švorcová, která nikomu nic zlého neprovedla! Její povolání a poslání bylo " HERECTVÍ ", které nesmí propadnout do zapomnění dějin českého národa! 

Plánujete i po jejím skonu třeba pravidelná setkávání, například při příležitosti jejího narození nebo výročí úmrtí?
Ano, plánujeme setkání v období narozenin paní Švorcové v měsíci květnu, pokloníme se u jejího hrobu, s vyznáním lásky poděkujeme za mistrovské herectví, kterým nás oblažovala, položíme květiny, zapálíme svíčky ... Jistě se domluvíme i na dalším setkání. Pokud přijmou naše pozvání zajímavé osobnosti, které znaly a měly rády paní Švorcovou, bude o čem mluvit i vzpomínat. Příležitostně se jezdíme poklonit k hrobu každý sám za sebe, pokud máme možnost zajet do Prahy.

Kdyby Jiřina Švorcová byla mezi námi a Vy byste věděla, že si tento rozhovor přečte, co byste jí vzkázala?
Moje milovaná paní Švorcová, byla jste vynikající herečka, která mě od dětských let okouzlovala celý život, obohatila tak svým velkým hereckým uměním, básnickým projevem, citovostí, kouzelným altově zabarveným hlasem, který libozvučně zněl v oušku ... Věřím, že Vaše politická angažovanost byla míněna upřímně pro blaho národa. Je škoda pro mě, troufám si říci i pro Vás, že jsme se nikdy nepotkaly!  Chtěla bych Vás ubezpečit, že vše co jste v životě vykonala, bylo správné! Budu pro Vás bojovat a lidem vysvětlovat, že jste byla vždy čestným člověkem a Vaše excelentní herecké umění stále vyzdvihovat, protože si to zasloužíte! Vaši čest a čistotu obhájím! S láskou Vás objímám, Vaše Dana.

kdo je DANA SVOBODOVÁ
Dana Svobodová je celoživotní obdivovatelkou herečky Jiřiny Švorcové. Poprvé si jí ve filmu všimla už jako malá holka, když jí bylo asi 8 let. Dana Svobodová žije v Hradci Králové, celý život se věnuje sborovému zpívání a od července roku 2011 vede internetový fanklub Jiřiny Švorcové. S herečkou se osobně nikdy nesetkala a dodnes toho velmi lituje.

Rozhovory s Danou Svobodovou o herečce Jiřině Švorcové
Fanklub Jiřiny Švorcové je stále aktivní, v setkáních členů bude pokračovat
Jiřina Švorcová přijímala setkání s fanklubem s otevřenou náručí
Na pohřbu Jiřiny Švorcové jsme neskrývali smutek, pláč a dojetí
Které dílo není tendenční? Žena za pultem byla velmi úspěšným seriálem
Paní Jiřino, budu za Vás bojovat! Vzkazuje šéfka webového fanklubu

vlastní zpráva, (hanka)
foto: archiv fanklubu