titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Fanklub si připomněl výročí narození Jiřiny Švorcové s bratrem Václavem!

Fanklub Jiřiny Švorcové zavzpomínal na herečku Jiřinu Švorcovou, a to osobně s bratrem slavné „Ženy za pultem“ Václavem Švorcem a dalšími lidmi z herecké branže! Vzpomínkové setkání se neslo ve velmi příjemném duchu. Správkyně internetového fanklubu Dana Svobodová uvedla, že památku fanoušci a přátelé uctili 19. května, kdy věnovali vzpomínku Jiřině Švorcové k příležitosti jejich nedožitých 84. narozenin. Národní umělkyně se narodila 25. května 1928.

Vzpomínkové setkání popisuje Dana Svobodová:

Setkání se zúčastnili a svojí přítomností naše srdce oblažili bratr paní Jiřiny Švorcové - herec Národního divadla zasloužilý umělec pan Václav Švorc s manželkou Hanou a herec pan Antonín Hardt. Fanklub Jiřiny Švorcové reprezentovaly Liana Jíchová a já (Dana Svobodová).

Prožitky všech přítomných se nesly v atmosféře plné citů a obdivu k herečce, ke které nás pojí společná láska. Václav Švorc oslavil 93. narozeniny 21. května. Tento den byl dvojnásobně významný a patřil oběma umělcům! Vzpomínky na roky herecké dráhy pana Švorce a sestry Jiřiny jsme vnímali s nadšením a obdivem. Pan Václav Švorc připomněl i mladá léta strávená v Hradci Králové, kde žili na okraji města v Kociánovicích (dnešní Slezské Předměstí), tam se narodila sestra Jiřina. Paní Hana Švorcová, švagrová, také s láskou vzpomínala na Jiřinu, kterou postrádá stejně tak, jako bratr Václav.

Herec pan Antonín Hardt nám věnoval vzpomínku na hereckou kolegyni a kamarádku Jiřinu. Jeho slova potvrzovala, že byla nejenom skvělá a krásná herečka, ale i laskavá žena se srdcem na dlani pomáhat nezištně každému, kdo pomoc potřeboval a zasloužil si ji. Herec pan Antonín Hardt je stále vitální, elegantní muž, kterému nechybí humor a jiskra v oku. Dosud se věnuje herectví a to je moc dobře.

Pro nemoc se nemohly zúčastnit herečky paní Antonie Hegerlíková, herečka paní Jana Andresíková, věnovaly nám však telefonické rozhovory s vřelou vzpomínkou na jejich kamarádku Jiřinu. Obě herečky ji měly rády, shodly se na její bezúhonnosti a čestnosti. Paní Hegerlíková podotkla: "Lidi ji nemají rádi proto, že je komunistka a nechtějí vědět, že to byla moc hodná a čestná žena, která nikomu nikdy neublížila!"

Zúčastnit se nemohla vzpomínkového setkání herečka paní Božena Bohmová pro zdravotní potíže, ale pozvala Lianu a mě domů. Přivítání bylo vřelé s otevřenou náručí. Překvapila nás mile svoji energií a velmi dobrou pamětí, které by jistě i dnes využila na divadelních prknech, jen kdyby jí tělesná schránka tak dobře sloužila jako její paměť a temperament. Také ona vzpomínala na Jiřinu Švorcovou, i když hrála každá v jiném divadle. S Jiřinou se přátelily hlavně po ukončení herecké kariéry. Paní Bohmová pronesla: "Naházeli na ni všechnu špínu ... " Její vyprávění bylo nejen zajímavé, ale i poučné, radostné. Nepřestávala nás udivovat svým elánem a vynikající pamětí … litovaly jsme, že v poměrně mladém věku pověsila divadlo na hřebík! S paní Boženkou Bohmovou jsme byly velmi šťastné, loučily jsme se s ní až v pozdních nočních hodinách a slíbily, že opět a rády se k ní vrátíme!

Druhý den v neděli 20. května jsme s Lianou procházely poklidnou pražskou čtvrtí ve Střešovicích, provoněnou rozkvetlou květenou a zamířily přímo na hřbitov s pocitem, že nás očekává naše milovaná herečka Národní umělkyně paní Jiřina Švorcová, pro kterou jsme tady ... Rozsvítily jsme svíčky v lucerničkách, přidaly květiny a dlouho tiše stály u hrobu, kde jsme neslyšně pronášela každá za sebe - láskyplná slůvka k ženě, které patří náš dík za její herecké umění, za její čestnost v každé době... nestyděly jsme se ani za slzičky!

Lítost jsme pociťovaly nad nespravedlivým osudem, spáchanou křivdou, lživým obviněním, kterého se dokáží propůjčit lidé, ke kterým bychom měli vzhlížet a vážit si jich ...

"Vážená a milovaná paní Jiřinko Švorcová, spěte v pokoji, byla jste vždy čestnou ženou, jste příkladným člověkem i politikem, jsme na Vás hrdé a stále s Vámi!"

Vaše oddané příznivkyně Dana Svobodová - správkyně fanklubu a Liana Jíchová

(text Dany Svobodové je bez redakčních úprav)

vlastní zpráva, 1. června 2012
autor: fanklub, archiv Dany Svobodové