titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Prodavačka Anna se vrací

Dnes večer se na české televizní obrazovky po mnoha letech vrácí normalizační televizní seriál "Žena za pultem", v němž hraje hlavní roli někdejší režimní funkcionářka a dosavadní horlivá podporovatelka KSČM, herečka Jiřina Švorcová. Televize PRIMA bude příhody "ženy Anny - prodavačky z lahůdkářství" vysílat každý týden v hlavním vysílacím čase a věří ve vysokou sledovanost. Řada lidí, pro něž je zmíněné dílko jedním ze symbolů velmi odpudivého období, se nicméně na tento programový tah dívá s nelibostí.

Programoví specialisté z TV PRIMA jistě vědí, že se jim vysílání "Ženy za pultem" bohatě vyplatí. Mohli si to koneckonců ověřit, neboť už pustili seriály "Malý pitaval z velkého města", v němž je adorována uvědomělá socialistická policie, a "Chalupáři", kde se zas může divák pokochat "roztomilostí rázovitých postaviček", oddávajících se rozšířené české normalizační zálibě, jež se mohla rozvinout díky předchozí devastaci českého venkova.

"Žena za pultem" se z této produkce vymyká snad jen tím, že ji hraje legendární Jiřina Švorcová: jinak je to běžná, to jest od A do Z prolhaná socrealistická banalita, při jejímž sledování člověk buď trpí jako zvíře, anebo se po zkonzumování určité dávky alkoholu poněkud zvráceným způsobem baví.

To šlo i u majora Zemana. Scéna, v níž se mezi sektorovými kulisami rodí láska estébáka a kádrovačky má dnes svébytný půvab, podobně jako postelová rozmluva Švorcové s hercem Haničincem nebo milostné zápletky, klikatící se mezi vlašským a bramborovým salátem.

Jakoby se komunističtí kreativci kdysi dopustili nevědomé parodie. Při tom všem ale zůstává nesporný fakt, že normalizační seriály jsou dílem propagandistů, kteří se naučili televizi, herce i režiséry mistrně využívat - jednou k falšování historie, podruhé k přímému prosazování ideologie a potřetí třeba jen k šíření dojmu, že se v socialistickém ráji dá docela dobře žít, pokud se člověk zabývá jen věcmi, kterými se zabývat má a nepřidělává zbytečně potíže ostatním.

Obhájci vysílání "Ženy za pultem" většinou argumentují právě tím, že si všichni užijí spoustu legrace a že při tom aspoň padne mýtus o tehdejší kvalitní televizní tvorbě, přesahující tu současnou. A dodávají, že zakazovat se taková věc stejně nedá, respektive nesmí, a že je to navíc dokument doby.

Potíž je v tom, že úvahy i pocity žurnalistů či intelektuálů se dost často míjejí s myšlenkovými pochody spousty jiných lidí: neexistuje žádný průzkum, který by zachycoval diváckou motivaci nebo aspoň věkovou strukturu, který by říkal, kdo se kouká z recese a kdo nostalgicky vzpomíná na herecké výkony zasloužilých a národních umělců. Jinak řečeno: volič KSČM bude Jiřinu Švorcovou zřejmě sledovat s poněkud jinými pocity, než zarytý antikomunista.

Zakázat "Ženu za pultem" je samozřejmě hloupost a navíc neproveditelná - těžko říct, kolik dalších věcí by musel zákaz postihnout a kdo by to určoval. Jenomže vymezovat se proti zákazu je zároveň trochu zavádějící: jednak ho nikdo soudný nenavrhl a jednak z faktu, že něco nelze zakázat, ještě nevyplývá, že je dobře, když se to bude šířit.

Argument, že jde o "dokument doby" zase zavání alibismem: všichni vědí, že PRIMA "Ženu za pultem" nevysílá kvůli dokumentární hodnotě, nýbrž kvůli zisku. A navíc, když někdo potřebuje vidět všeobecně známý "dokument", obyčejně si ho jde vyhledat a nečeká, až mu ho někdo přinese pod nos.

Otázka, zda normalizační seriály vysílat či nevysílat ve skutečnosti není otázkou zákazu, ale míry vkusu a soudnosti: u televizních stratégů, kteří je pouštějí do světa, i u části společnosti, která je ochotně a bez debat přijímá. S malou nadsázkou se dá říct, že Češi budou z postkomunismu venku ve chvíli, když je pitavalové a ženy zpoza pultu přestanou zajímat, kdy se nyvaplatí nasazovat jako trhák v osm večer.

Adam Drda
česká redakce BBC