titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 8. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

film - televize - divadlo

Král Šumavy
rok výroby: 1959
Nejznámější filmovou rolí herečky Jiřiny Švorcové je postava Marie Rysové z filmu Král Šumavy. Režisér Karel Kachyňa jej natočil v roce 1959. Jiřina v něm vytvořila hlavní ženskou postavu. Hraje prodavačku, jejíž muž prchl za hranice. Když se s pomocí "Krále Šumavy" vrátí, přemluví ji, aby s ním utekla za hranice také. V poslední chvíli si to ale rozmyslí, jenže její osud sečtou bažiny pro Šumavu tak typické. Marie Rysová na konci filmu umírá.

Nedělní chvilka poezie
rok výroby: 1975 až 1987
„Recitovat básně živě bylo velké břemeno a strašné nervy,“ svěřila se Jiřina Švorcová v rozhovoru Miroslavu Graclíkovi, autoru knihy „Jiřina Švorcová osobně“ a příteli z posledních let svého života. Verše milovala celý život a nejvíce s nimi vstoupila televizním divákům do povědomí v pořadu Nedělní chvilka poezie (Chvilka poezie). Jiřina Švorcová v pořadu nepravidelně vystupovala v letech 1975 až 1987.

Jiřina Švorcová jako Horáčková v seriálu Gottwald
rok výroby: 1986
Seriálovou tvorbu uzavřela Jiřina Švorcová v roce 1986 v Gottwaldovi. Drama, historický, autobiografický, politický. Tato čtyři slova se nejčastěji pojí se seriálem Gottwald. Československá televize jej natočila v roce 1986 k 90. výročí narození Klementa Gottwalda. Snímek se stal poslední seriálovou příležitostí pro Jiřinu Švorcovou. Ta v něm zahrála postavu matky Horáčkové.

V 30 případech majora Zemana?
neuskutečněno
Moc nechybělo a ocitla by se v posteli vedle Radoslava Brzobohatého. Režisér Jiří Sequens se ale nakonec rozhodl jinak. S Jiřinou Švorcovou původně počítal pro roli milenky agenta Pavla Bláhy v seriálu Třicet případů majora Zemana, nakonec z toho ale sešlo. Přestože se v něm vystřídali snad všichni přední čeští herci, paní Jiřina se neobjevila ani v jedné z rolí.

Matka
rok výroby: 1975
Seriál vznikl v roce 1975 podle předlohy Antonína Dvořáka, která je motivována životními osudy matky autora. Devět dramatických zastavení revoluční cesty našich předchůdců, z jejichž bojů a obětí vyrůstala historická vítězství i úspěchy pracujícího lidu. Monumentální seriál o začátcích dělnického hnutí v Čechách. Jednu z hlavních rolí ztvárnila Jiřina Švorcová.