titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

S Jiráskovou odešlo tajemství: Milovala stejného muže jako Švorcová

Obě toužily po usmíření, ale nakonec se ho nedočkaly. První z nich odešla Jiřina Švorcová (†83), která v sobě dlouho dusila nenávist vůči kolegyni z Vinohradského divadla a spolužačce z konzervatoře Jiřině Jiráskové (†81, 7. 1. 2013). Za jejich nevraživostí ale není konkurenční boj o vysněnou roli ani odlišné politické názory, ale herec Jiří Vala (†76).

Obě herečky do Vály zamilovaly v době, kdy byly zadané. Švorcová byla vdaná za dirigenta Jiřího Rohana, Jirásková tehdy byla manželkou Jiřího Pleskota. Představitelka ženy za pultem však měla svědomí čisté, protože její vztah byl nefunkční.

„Toužil být neustále zamilovaný a šlo mu to dobře. Uměl okouzlit ženské. Měl svůj půvab, takže jsem se vlastně nedivila žádné holce, že mu podlehla. On to permanentní zamilování pro život potřeboval,“ zavzpomínala Švorcová na svého prvního muže pro magazín Blesk pro ženy. Právě Vala byl příčinou krachu jejího tříletého manželství.

To v případě Jiráskové měla nevěra dramatičtější průběh. „Jak už to tak bývá, vědělo to celé divadlo, jen já ne. Dozvěděla jsem se to až díky skandálku, když do divadla přišel Jiráskové manžel Pleskot a Jirkovi dal po představení přes hubu,“ odhalila herečka dění ze zákulisí divadla v biografické knize Jiřina Švorcová osobně.

Tato událost měla na vztah dvou hereček zásadní vliv. Už nikdy k sobě nenašly společnou cestu, přestože působily na jedné scéně. „Požádala jsem ji, aby odešla z mé šatny, kde jsme do té doby seděly, protože jsem si nedovedla představit, že bychom tam vedle sebe seděly dál, což ji urazilo. Nedivím se jí, ale já jsem si tenkrát nemohla pomoct,“ dodala Švorcová k jejich sváru.

„My jsme se rozešly z občanských důvodů někdy v 60. letech. Dost jsme spolu v té době hrály, a pak nám občanské postoje nedovolily, abychom se spolu dál stýkaly. Nikdy už jsme spolu nepromluvily,“ řekla po smrti Švorcové Jirásková.

zdroj: Deník Aha!, 7. ledna 2013
www.ahaonline.cz