titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Babi Kubánková od lahví. Měla ji hrát Štěpničková?

Chyba? Nebo odhalené tajemství? Magazín "Co vás zajímá" ve svém druhém čísle z roku 1977 píše o obsazení seriálu Žena za pultem. Podle autora článku ztvární postavu babi Kubánkové z úseku výkupu lahví Jiřina Štěpničková. Jenže jak diváci vědí, "nakvašenou" babi nakonec sehrála další legenda československého filmu, původně neherečka Marie Motlová.

"Vedle Anny Holubové v podání Jiřiny Švorcové a vedoucího Karase ve ztvárnění Vladimíra Menšíka se setkáme se skladníkem Dominikem (Vladimír Hlavatý), Oskarem (Jaromír Hanzlík), úřednicí Zuzanou (Simona Stašová), s Kubánkovou "od lahví" (Jiřina Štěpničková), s řeznicí Ladou (Kateřina Burianová), s Jiřinkou "od zeleniny" (Lenka Termerová), pokladní Mlynářovou (Božena Böhmová), s lahůdkovou Olinkou (Hana Maciuchová) a celou spoustou dalších postav," píše se v článku z roku 1977, který retrospektivně popisuje natáčení seriálu v roce 1976.

Autor článku podle všeho vycházel při psací článku ze samotného scénáře, vyplývá to z přepisu dialogů, které se od těch v seriálu v některých pasážích mírně liší. Znamená to, že pracovník magazínu dialogy pro potřeby článku přepisoval v podobě, jak ji původně napsal Jaroslav Dietl. V seriálu například nezazní pasáž "A dvě WC … I ty tam byly".

Je tedy možné, že původně měla roli babi Kubánkové, která nakonec podlehne svému nápadníkovi a znovu se provdá, hrát jiná herečka než jaká se posléze v příběhu objevila? Byla v původním scénáři uvedena v obsazení Jiřina Štěpničková? Po 37 letech se ze scanů časopisu ze sbírky spisovatele a producenta Miroslava Graclíka zjevila zajímavá otázka. Sama Jiřina Švorcová se ve své poslední knize "Jiřina Švorcová osobně" ani v posledním rozhovoru v knize "Poslední role života" o obsazení role babi Kubánkové nezmiňuje.

Zajímavý údaj v dobovém tisku překvapil i dvorního životopisce Jiřiny Švorcové, spisovatele Mirka Graclíka. Vzpomíná, že na obsazení role babi Kubánkové v rozhovorech s Jiřinou Švorcovou nikdy nepřišla řeč. „Říkala, že navrhla jen jednu herečku režisérovi, která by mohla hrát její matku. Její návrh ale režisér odmítl, takže pak už paní Švorcová podle svých slov dál na nikoho neupozorňovala a nezmiňovala se o tom, že by měla v seriálu kdy účinkovat Jiřina Štěpničková,“ říká Miroslav Graclík. S Jiřinou Švorcovou se plánoval k seriálu vrátit. Dohodli se, že spolu napíší knihu, ve které Jiřina zavzpomíná právě na své kolegy a kolegyně ze seriálu. Možná by vyšlo najevo, jak to doopravdy bylo s obsazením role „babi“ od lahví. Druhé rozhovorové knihy už se ale Jiřina Švorcová nedožila.

Ukázka ze scénáře k 1. dílu seriálu Žena za pultem / Anna nastupuje

Menšík: Já jsme nějakej Karas a jsem strašně na ženský, tak si na mě dávejte pozor.
Švorcová: To mi nevadí, protože já od jisté doby nemůžu mužský ani vidět.
Menšík: Ale jděte - copak vám udělali?
Švorcová: - - - Musím vám říct, že máte krásnou prodejnu.
Menšík: To je krámeček, co? To jste jistě v tom minulým neměla, aby bylo pět pokladen, co?
Švorcová: Pět pokladen jsme měli náhodou taky.
Menšík: Ale masnej krám k tomu, to jistě ne, že?
Švorcová: Masnej tam byl taky!
Menšík: Ale zelenina nebyla zvlášť, to mi neříkejte.
Švorcová: Zelenina byla docela zvlášť.
Menšík: A tři lednice krom mrazáku - to určitě ne.
Švorcová: Lednice byly čtyři.
Menšík: Ale šatnu se sprchou jste neměli, to už mě nezlobte.
Švorcová: Teď namontovali ještě druhou.
Menšík: A dvě WC.
Švorcová: I ty tam byly.
Menšík: Ale … mramorovou podlážku na podlaze to jste …
Švorcová: Ne, mramorovou podlážku jsme neměli.
Menšík: No, tak vidíte, To je potom nebe a dudy! Teprve mramorová dlažba dá celýmu krámu ten pravej nóbl štych. To se jen přelízne mokrým hadrem a už to svítí jako zrcadlo. A přitom je to ohromně praktický. Zrovna včera jsem sebou na tom mokrým švihnul jako krasobruslařka …

Příběh důchodkyně Kubánkové (9/12)
devátý díl seriálu Žena za pultem

22. 02. 2014, vlastní zpráva
foto: Miloš Schmiedberger