titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Aha!: Švorcová v Ženě za pultem: okradla Hlaváčovou, ta role měla být její

Seriál Žena za pultem nikdy neměla proslavit Jiřina Švorcová (†83). Role byla psaná na tělo Janě Hlaváčové (75). A partnerem prodavačky Anny Holubové neměl býr Petr Haničinec (†77), ale Josef Abrhám (74). Tenhle fakt prozradila deníku Aha! po 37 letech Magdaléna Dietlová (69), manželka scénáristy seriálu Jaroslava Dudka (†68).

„Můj manžel si vysnil do role maminky s dvěma dětmi, která pracuje v lahůdkách, Janu Hlaváčovou. Té psal roli na tělo,“ řekla deníku Aha! Dietlová s tím, že herečce měl být partnerem Josef Abrhám.

Když ale režisér Dudek seriál po dohodě s Dietlem obsadil, šli ho nabídnout do televize. A pěkně zkoprněli. „Podívejte, tenhle seriál jsme si neobjednali, není vůbec angažovaný. Takže: Buď bude hrát Ženu za pultem Švorcová nebo vám na něj nedáme peníze,“ dozvěděli se oba tvůrci z těch nejvyšších míst. Švorcová byla tehdy už v ÚV KSČ a to mělo tzv. neangažovaný seriál zachránit.

„Byli děsně naštvaní, Švorcová byla sice skvělá herečka, pro tu roli maminky se ale nehodila. Nedalo se ovšem nic dělat. Manžel se do scénáře zamiloval a psal ho opravdu s velkým nadšením,“ komentuje Dietlová.

Se Švorcovou ale muselo dojít i k další změně, vypadl Abrhám a Dudek do scénáře dosadil Haničince. „Abrhám by ke Švorcové prostě nešel,“ vysvětluje Dietlová příběh seriálu, který i po tolika letech stále zajímá. Tento týden vycházejí pikantí informace ze zákulisí i knižně.

25. 02. 2014, Aha!
scan: archiv Miroslava Graclíka