titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Kniha Žena za pultem: tajné fotografie z hereckých oslav 1. máje

Seriál Žena za pultem je i vzácné svědectví doby. Jiřina Bohdalová (82) a její manžel Radek Brzobohatý (79) jdou celí rozesmátí na pražské Letné prvomájovým průvodem. A Bohdalka s kyticí dokonce laškovně zdraví mávátkem. Takovou fotografii vlastně náhodně vyfotil v květnu 1976 Miloš Schmiedberger, který byl oficiálním fotografem seriálu.

Scény z prvomájového průvodu v Ženě za pultem se totiž v roce 1976 točily opravdu na 1. května, kdy všem z tribuny kynuli prezident Gustáv Husák a československý premiér Lubomír Štrouhal. „Ten seriál nemohl simulovat 1. máj, a tak jsme se rozhodli, že se jaksi načerno vetřeme do toho statisícového davu a budeme točit takovým reportážním způsobem. A šlo to samozřejmě jenom jednou, takže se nám tam překrývají i běžní členové průvodu, vlastně takový komparz zadarmo,“ vzpomíná fotograf Schmiedberger.

Nebyl to záměr A tak si to pod transparentem »Socialistický obchod zdraví 1. máj« mezi davy lidí mašírovali v pláštích prodavačů seriáloví herci v čele s Jiřinou Švorcovou. „Kamery jsme měli vlevo, vpravo, pod tribunou, všude a já mačkal spoušť, kde se dalo. No a tak se stalo, že jsem vyfotil i to, co nebyl vůbec můj záměr,“ pokračuje Schmiedberger. A protože jen krátce po hercích ze seriálu, kteří měli účast kvůli natáčení povinnou, šli v průvodu i herci z Divadla na Vinohradech, Schmiedberger zachytil i Bohdalovou s Brzobohatým.

„Ti to jaksi měli taky povinné. Taková byla doba. Chtěli hrát, museli mávat, i když to třeba vůbec nebylo jejich krédo. Když si z toho mávání ale dokázali vytvořit zábavu, mohli mít krásný den,“ komentuje Schmiedberger, autor tajných fotografií, které teď vycházejí v knize »Žena za pultem – příběh legendárního seriálu a jeho hrdinů«.

26. 02. 2014, Aha!
scan: archiv Miroslava Graclíka