titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Všechna tajemství legendárního seriálu

Zkušený publicista Miroslav Graclík a fotograf Václav Nekvapil připravili pro fanoušky televizních seriálů a především herečky Jiřiny Švorcové novou knihu. Nese stejný název jako seriál, o níž pojednává: Žena za pultem. Na pulty knižní ji vypravilo nakladatelství Dobrovský.

Autor popisuje celou historii vzniku seriálu, vytvořil profily všech hlavních rolí i všech důležitých herců. Zajímavé je, že vyvrací některé velmi rozšířené mýty. Například ten, že hlavní roli prodavačky Anny Holubové měla původně hrát Jana Hlaváčová. Tento mýtus rozšířila především manželka scenáristy Jaroslava Dietla Magdalena, která se ráda pasuje do znalkyně tvůrčích dilemat svého zesnulého muže v různých vzpomínkových pořadech. V jednom takovém pořadu si též vybavila, že Švorcová musela být obsazena »na příkaz ÚV KSČ«. Sama Švorcová k tomu řekla: »To je úplná blbost. Paní Dietlová si může vykládat, co chce. Kdyby se někdo z ÚV KSČ staral o to, zda jsem obsazovaná, tak jsem možná měla víc filmových rolí a víc příležitostí v televizi (…) Paní Dietlové se zkrátka jen nehodí, aby řekla, že mě do toho Dietl chtěl, vyhovuje jí to hodit na ÚV KSČ. Kdyby se ale měli na ÚV plést do těchto věcí, museli by se zbláznit,« dočteme se v knize. Stejně tak Švorcová připomíná, že neměla vůbec žádný vliv na obsazení svých kolegů. Dokonce připomíná, jak se pokoušela u režiséra Jaroslava Dudka přimluvit za opomíjenou kolegyni, ale marně.

Zajímavou kapitolou jsou vztahy Jiřiny Švorcové k jejím hereckým partnerům v seriálu. Mnozí si do ní po listopadu 1989 šťouchli. V roce 1975, kdy se seriál točil, však tak odvážní dle všeho nebyli. »S většinou lidí, kteří se na seriálu podíleli, jsem měla dobré vztahy a měla jsem pocit, že i oni mají dobrý vztah ke mně. V tom jsem se samozřejmě velmi zmýlila, ale během natáčení jsem o tom naštěstí neměla ani tušení,« komentuje to v knize s kapkou hořkosti Jiřina Švorcová, s níž autor Miroslav Graclík strávil hodiny, ba dny - napsali spolu dokonce několik životopisných knih.

Seriál měl mimořádný úspěch, a to nejen v Československu. Hitem se stal také v jiných socialistických zemích, zejména v NDR a na Kubě, ale rovněž v západním Německu. Jeho úspěch na domácím trhu však nebyl okamžitý. Jeho slávu založila až první repríza. Premiéra byla velmi specifická a Švorcová autorovi prozradila, že ji provázel i její spor s tehdejším ředitelem Československé televize Janem Zelenkou. »Tenkrát jsem se s ním velmi pohádala. On byl totiž přesvědčen, že Ženě za pultem připraví ty nejlepší podmínky, když ji bude vysílat dvanáct dnů před Štědrým dnem - každý den jeden díl a na Štědrý den závěr. Já jsem z toho šílela, poněvadž jsem si byla jistá, že to ten seriál zabije. ‚To snad nemyslíš vážně,‘ křičela jsem na něj. (…) Ale byl neoblomný,« vzpomínala Švorcová.

Málokdo ví, že seriál se stal pop-kulturním fenoménem právě v době, kdy hlavní představitelka prožívala těžké chvíle v soukromém životě. Před Vánocemi 1977 jí totiž zemřel manžel. »Mé pocity byly velice zjitřené. Prožívala jsem všecko víc, než bych to vnímala za jiných okolností. Takže ta smršť dopisů a vyznání lidí mě zasáhla a já chtěla rozevřít náruč a všechny obejmout. Ale byla jsem strašně naivní, takže jsem dlouho nechápala, že je mezi tím i dost falše, snahy mě využít a zneužít. Chvilku mi trvalo, než jsem tu situaci začala chápat trošku střízlivě,« svědčila po letech národní umělkyně.

Miroslav Graclík je autorem, který se tématice soukromí umělců nevyhýbá. Někdo by snad mohl říci, že do něj občas zapustí sondu vyloženě bulvární. Ale nelze neuznat, že to pro čtenáře je čtení zajímavé. Takto se mu například Jiřina Švorcová rozpovídala do diktafonu o nevěře jejího tehdejšího partnera herce Jana Valy s hereckou kolegyní a přítelkyní Jiřinou Jiráskovou. »Jak už to tak bývá, celé divadlo vědělo o tom, že mě Jirka podvádí s Jiřinou, jen já ne. Dozvěděla jsem se to až díky skandálku, když do divadla přišel Jiráskové manžel Pleskot a Jirkovi dal po představení přes hubu. Jiřinu jsem pak požádala, aby odešla z mé šatny, kde jsme do té doby seděly, protože jsem si nedovedla představit, že bychom tam vedle sebe seděly dál, což ji urazilo. Nedivím se jí, ale já jsem si tenkrát nemohla pomoci. Možná jsem měla ze šatny odejít já, ale necítila jsem to jako svou povinnost, protože ona byla ta, která zradila,« můžeme se dočíst v knize, která se na seriál a jeho dobu dívá věru ze všech možných úhlů.

Pokud se chcete dozvědět například i to, kdo nakonec přesvědčil Jana Wericha, aby neodvolal svůj podpis pod Antichartou a mnoho dalších zajímavostí, můžete si knihu Žena za pultem objednat za zvýhodněnou cenu 250 korun (v běžném prodeji 299 korun) v knihkupectví Futura, Politických vězňů 9, Praha 1, PSČ 111 21.

17. 03. 2014, Haló noviny
foto: Miloš Schmiedberger