titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Velká nenávist Řehoře a Švorcové! Víme, co se stalo!

Legendární seriál Jaroslava Dietla Žena za pultem budí emoce i málem čtyřicet let od svého natočení. Má své velké odpůrce, ale i skalní fanoušky, což dokazuje velmi dobrá sledovanost, když se Žena za pultem objeví v televizi. Nyní vychází v nakladatelství Omega o seriálu kniha, ve které je spousta zajímavých informací. A dokonce i ta o dlouholeté nenávisti mezi hlavní představitelkou Jiřinou Švorcovou a jejím kolegou Zdeňkem Řehořem.

Zdeněk Řehoř byl kolega Jiřiny Švorcové z Divadla na Vinohradech a taky její dávný nápadník, kterého v reálném životě odmítla stejně jako v Ženě za pultem. „Byla to taková krásná platonická láska. Zamilovali jsme se do sebe, když jsme spolu hráli v rumunské hře Neznámá hvězda. Byla to nádherná platonická láska a dokonce jsem se k ní tenkrát přiznala i svému manželovi Jindrovi Rohanovi. Řekla jsem mu, že se chci rozvést, protože mám ráda jiného. Byl to jeden z nejstrašnějších momentů, který jsem prožila, když jsem se odhodlávala k tomu, že mu to musím říct. A zachoval se velice moudře. Nechal mě, aby to odeznělo. Nedělal žádné scény, prostě nic a po čase jsme se dali zpátky dohromady,“ přiznala Švorcová jednu ze svých třináctých komnat. A stejně jako v seriálu, tak i v osobním životě odmítnutý Řehoř začal svou lásku nenávidět. „Zdeněk mi to nikdy neodpustil. Z jeho strany to bylo velice vážné, chtěl si mě vzít. Nakonec se později oženil a když jsem se asi za rok rozvedla kvůli Jirkovi Valovi, tak to mi už vůbec nemohl odpustit,“ přiznala Švorcová s tím, že oba nadále byli v angažmá ve vinohradském divadle, kde se potkávali a dokonce spolu museli i hrát.

„V podstatě jsme se spolu nebavili. Zdeněk to uměl dávat najevo a po osmašedesátém, když jsme potom byli někde na zájezdě, jsem mu řekla: ,Zdeňku, já vím, že mě nenávidíš, ale teď by to mohlo vypadat, že máš proti mně něco politicky, tak to nedávej tak najevo.? On byl zhrzený, protože jsem se vrátila k manželovi. Rohan mě zase asi víc imponoval, než ten zamilovaný Řehoř,“ dodala nejen ke svému seriálovému nápadníkovi Jiřina Švorcová.

A i Lenka Termerová přiznává, že chování Zdeňka Řehoře k Jiřině Švorcové nebylo standardní: „Bylo tam vždycky znát určité napětí… Jiřina byla přátelská, je dobrá herečka a já jsem jí třeba milovala jako dítě, když jsem viděla Krále Šumavy. Ten film se mi strašně líbil, milovala jsem i Jiřího Valu a strašně se mi líbil nejen ten film, ale i jak to hráli. Na druhou stranu se Žena za pultem natáčela v době, kdy většina z nás měla už dost vyhraněný názor na to, co se děje okolo nás a nedalo se s tím zase až tak moc dělat, takže tam jistá bariéra byla. Ale nevím, já jsem do toho, jak to mezi nimi bylo, nepronikla, to věděli lidi z vinohradského divadla, kde oba hráli, protože na place to nebylo tak znát.“

06. 04. 2014, Denisa Dvořáková, topvip.cz
foto: Miloš Schmiedberger