titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Jiřina Švorcová: Žena za pultem, která byla až do morku kosti přesvědčenou komunistkou

Chudá dívka se stala jednou z nejvlivnějších žen své doby. Plamenné proslovy, řečnická obratnost a hlavně Žena za pultem. I tak veřejnost znala jednu z hlavních mluvčí socialistického režimu. Kdo byla žena za pultem a jak snesla konec milovaného režimu?

Pravděpodobně nenajdeme výraznější hereckou hvězdu naší minulosti, která by byla tak silně spjatá s politikou minulého režimu. Její příslušnost ke komunistické straně začala již v roce 1946, kdy vstoupila do strany.

Ti, kteří v těchto dobách oslavně vítali socialismus a s nadšením vstupovali do strany, se většinou hájí mladickou nerozvážností. Jiřině Švorcová však její zápal pro ideologii Sovětského svazu zůstal až do konce života. Nejhlasitěji o sobě ve svém politickém zanícení dala vědět v období po okupaci v roce 1968. Stala se jedním z mluvčích tvrdé normalizace, která měla za úkol ustřihnout křídla plíživému pocitu svobody v Československu. Byla to Jiřina Švorcová, která předstoupila před uměleckou elitu ve chvíli, kdy všichni poraženě sledovali, co doopravdy znamená jejich podpis na dokumentu zvaný Anticharta. Jak nesla představitelka Anny Holubové z legendárního socialistického seriálu Žena za pultem pád železné opony a konec vlády jedné strany?

Když se v listopadu 1989 hroutil minulý režim, tak Jiřina Švorcová jako členka nejvyšších funkcí v komunistické straně pochopila, že přichází zásadní změna v jejím životě. Odešla z Divadla na Vinohradech, ale zůstala nadále členkou strany, které zasvětila celý svůj život. Dlouhá léta tak pravidelně vystupovala 1. května na komunistických demonstracích, kde přednášela pro své oddané další pokřivené básně oslavující režim, který stál životy milionů lidí. Její život tak vlastně skončil šťastně, protože se nadále obklopovala lidmi, s kterými slepě věřila ideologii, jež konala zlo a potlačovala svobodu. Nutno dodat, že právě Jiřina Švorcová svým životem nezanedbatelně přispěla k oslavě a konání tohoto zločinného systému.

Televizní pořad Po stopách hvězd se stal prvním trezorovým dokumentem po roku 1989. Obsah pořadu zlehčoval komunistickou angažovanost Jiřiny Švorcové, a tak se televize danou epizodu rozhodla nevysílat.

Celý článek si můžete přečíst zde.

2. ledna 2019 (Čti doma)
autor: Jakub Kučera