titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Kamila Moučková a Jiřina Švorcová: Kamarádky, které se usmířily na poslední chvíli

Dvě výrazné ženy, jejichž osobní i profesní životy byly zásadně ovlivněny dějinami 20. století. Obě si zažily slávu, ale i drsný pád na dno. A obě svého času pojilo přátelství, přestože každá stála na jiné straně barikády. Po roce 1968 se jejich cesty na několik desítek let rozešly. K usmíření došlo až krátce před smrtí Jiřiny Švorcové.

Obě ženy se poznaly na přelomu 50. a 60. let minulého století. Jiřina Švorcová byla začínající herečka a Kamilu Moučkovou znala celá země jako televizní hlasatelku. „Ona byla bezvadná holka, strašně hodná. V té době jsme se šíleně kamarádily,“ vzpomíná Kamila Moučková. Zhruba rok spolu dokonce bydlely, protože Švorcová neměla po rozchodu s tehdejším přítelem kam jinam jít.

Zásadní zlom nastal v srpnu 1968. Kamila Moučková jako první v televizi ohlásila národu invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa a ostře proti ní vystupovala. Režim ji za to potrestal vyhazovem z televize a dalších dvacet let měla ze života hotové peklo. Nesměla veřejně vystupovat a živila se jako uklízečka.

Jiřina Švorcová se v 70. letech naopak dostala na vrchol. Zastávala vysoké funkce v Komunistické straně, hrála v televizi a vystupovala na prknech pražského Vinohradského divadla. V té době už ale přátelství bylo přerušeno, bývalé kamarádky se přestaly stýkat a komunikovat. Zatímco Moučková patřila mezi první signatáře Charty 77, Švorcová v Národním divadle četla odsuzující „Provolání československých výborů uměleckých svazů“.

Vše se obrátilo po roce 1989. Kamila Moučková se mohla vrátit k moderování v televizi, zatímco Švorcovou vyhodili z Vinohradského divadla a většina společnosti ji zavrhla za kolaboraci s komunisty. Jak ale vzpomínají mnozí kolegové a známí, byl to možná až příliš tvrdý trest. A potvrzují to i slova Kamily Moučkové: „Nevím, že by Jiřina někdy nikomu neublížila. Spíš když mohla, tak pomáhala,” říká.

K usmíření došlo až v roce 2011. „Měla jsem potřebu za ní jít, sehnala jsem na ni číslo a zavolala,“ popisuje Moučková, kterou krátce poté Švorcová uvítala na návštěvě u sebe doma. Přestože každá z nich i v té době zastávala jiný politický názor, obě dokázaly hodit tyto spory za hlavu a navázat na přerušené přátelství. Za dva měsíce Jiřina Švorcová zemřela.

13. června 2019 (Pražský den)
autor: Kristián Vích