titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Odcházení Jiřiny Švorcové

Narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích u Hradce Králové. Zemřela 8. srpna 2011 v Praze. Jak vypadalo odcházení Jiřiny Švorcové? V knize „Jiřina Švorcová: Poslední role života“ ho popsal její dvorní spisovatel a autor biografie Miroslav Graclík.

„V únoru, na Prominent party TV Barrandov jsem naposled viděl paní Švorcovou relativně v pohodě,“ vzpomíná v knize spisovatel Miroslav Graclík. I poté byl s Jiřinou v kontaktu, volali si, navštěvoval ji. Nicméně její zdravotní stav se zhoršoval.

28. dubna 2011 herečka skončila v pražské Ústřední vojenské nemocnici. „Strašně moc mě bolela páteř, nemohla jsem se vůbec hýbat,“ popsala tenkrát herečka.

V nemocnici souhlasila s tím, že pro noviny Miroslav Graclík pořídí její fotografie na nemocničním lůžku. Vznikly tak poslední snímky Jiřiny Švorcové. „Mám celou rozpíchanou ruku, čeká mě rezonanční vyšetření a doktoři zatím nevědí, co se mnou,“ přiznala a pak spisovatele pomalu vyprovodila na chodbu a rozloučili se. „To bylo naposled, kdy jsem Jiřinu Švorcovou viděl živou a vznikly její poslední fotografie,“ vzpomíná Graclík.

Po několika dnech herečka Mirka Graclíka prozvonila mobilem, což nikdy předtím neudělala. Proto jí volal zpět, aby zjistil, co se děje. „Už je toho na mě moc, já už nemůžu,“ pověděla mu a málem se rozplakala do telefonu. „V ten moment jsem cítil obrovskou bezmoc a pochopil jsem, že situace začíná být ne vážná, ale kritická,“ svěřil se Graclík. Jiřinu Švorcovou po telefonu trochu uklidnil, ale usínal se špatným pocitem.

Do týdne ovšem byla Švorcová z nemocnice doma. „To je bezva, teď trochu nestíhám a příští týden jsem mimo Prahu, ale hned potom se za vámi zastavit a donesu vám slíbená DVD i hromádku novin a časopisů,“ řekl jí do telefonu. „A to bylo naposledy, co jsem ji slyšel,“ pravil Graclík.

O pár dnů později byla Jiřina Švorcová hospitalizována na koronární jednotce Ústřední vojenské nemocnice v Praze a uvedena do umělého spánku. Dostala zápal plic, její organismus byl vyčerpaný. Po několika týdnech došlo k menšímu zlepšení a lékaři začali herečku z umělého spánku probouzet. Ona otevřela oči a začala vnímat. „Když jsem u jejího lůžka a mluvím na ni, malinko otevírá ústa, jako by mi chtěla něco říct. A když ji vezmu za ruku, velmi lehce mi ji stiskne,“ řekla Graclíkovi její švagrová, Hana Švorcová.

Koncem července 2011 byla Jiřina Švorcová převezena z Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích do léčebny dlouhodobě nemocných na pražských Malvazinkách. Její vážný stav se ovšem nezměnil a v pondělí 8. srpna 2011 zemřela.

6. prosince 2020 (redakce, Miroslav Graclík)
autor: Miroslav Graclík