titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Jiřina Švorcová jako Pláteníková z Okresu na severu na DVD!

V edici České televize vyšel u příležitosti 25. výročí úmrtí scénáristy Jaroslava Dieta na DVD seriál Okres na severu. Třináctidílný příběh vedoucího tajemníka okresního výboru KSČ natočila Československá televize v roce 1980 k oslavám 60. výročí vzniku KSČ. V režii Evžena Sokolovského se v hlavních rolích představili Jaroslav Moučka (Josef Pláteník) a Jiřina Švorcová (jeho žena).

V roce 1980 dostala Jiřina Švorcová po delší době výraznou seriálovou příležitost. Vytvořila postavu manžely tajemníka Okresního národního výboru KSČ, Josefa Pláteníka. Pláteníková je její třetí a zároveň poslední větší seriálovou rolí.

V knize „Jiřina Švorcová osobně“ vzpomíná představitelka Pláteníkové na natáčení a vznik seriálu takto (výběr z rozhovoru v knize):

V roce 1980 jste natočila komunistickou agitku „Okres na severu“, ve kterém jste hrála manželku předsedy ONV a velkého komunisty Josefa Pláteníka v podání Jaroslava Moučky. Jak se vám v něm hrálo?
Jak to myslíte, že to bylo pro komunisty?!

Byl to seriál o předsedovi okresního národního výboru, který byl velkým komunistou, takže to byla propagace komunismu, ne?
Myslím si, že ten seriál byl velice objektivní a velice kritický. A opravdu by bylo velmi zajímavé vidět ho dnes. Škoda, že ho zatím žádná televize neodvysílala a ani nevyšel na DVD (poznámka: rozhovor vznikl v době, kdy ještě nevyšel v Edici ČT). Okres na severu totiž nebyl oslavou režimu. Naopak, stavěl se k němu velice kriticky, i když postava tajemníka byla samozřejmě kladná. Ze začátku se mi postava manželky Pláteníka zajídala, ale pak jsem v ní našla zalíbení a říkala jsem si, že je tam proto, aby bylo jasné, že to Pláteník nemá jednoduché ani doma. Byla to taková správná matka, která dbá, aby bylo všechno akurátní. Myslím, že jsem se do té role vžila a že jako herecká kreace nedopadla špatně.

Jaký byl Jaroslav Moučka herecký partner?
Jarda byl odjakživa kamarád a kluk, který nezkazil žádnou legraci. Léta jsem spolu byli v jednom divadle.

Okres na severu je jeden z mála seriálu Dietlových seriálů, který dodnes leží v trezoru, myslíte, že se to někdy změní?
Je to škoda … Zeptejte se v České televizi, jestli ho někdy prodá jiné televizi k odvysílání nebo někomu, kdo by jej vydal na DVD. Oni na těch seriálech hrozně vydělávají. Jsou to nestydové.
(poznámka: rozhovor vznikl v době, kdy ještě nevyšel v Edici ČT)
.

autor: vlastní zpráva + Miroslav Graclík
foto: Československá televize