titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Vzpomínky ... aneb jak Jiřina Švorcová podepisovala knihu v Brně

Přestože Jiřina Švorcová je již v hereckém nebi, stále o ní na internetu nacházíme nové a nové články, o kterých jsme zatím neměli ani potuchy. Svět internetu je totiž takřka nekonečný. Jeden z článků jsme našli v Brně, kam Jiřina v listopadu 2010 přijela na autogramiádu své knihy „Jiřina Švorcová osobně“.

Knihkupectví KNIHY DOBROVSKÝ v Brně navštívila 23. listopadu divadelní a filmová herečka Jiřina Švorcová v rámci představení a autogramiády své nové knihy Jiřina Švorcová osobně. Doprovod jí dělal její pejsek a také spoluautor knihy – novinář Miroslav Graclík. Hostesky knihkupectví symbolicky obléknuté do předlistopadových uniforem prodavaček připomínaly jednu z hereččiných rolí – Žena za pultem. Brnovinky Jiřinu Švorcovou krátce vyzpovídaly.

Co bylo podnětem ke vzniku knihy Jiřina Švorcová osobně?
Podnětem knihy byla iniciativa Miroslava Graclíka, který mě přiměl k rozhovorům, z nichž tato kniha vznikla. Byla jsem přesvědčená, že to nedokážeme, že to nedokáže, nikdo to nevydá, že to nikoho nebude zajímat a nebude se to prodávat. Mýlila jsem se ve všem.

Jak dlouho trvalo zpracování knihy a jednotlivé rozhovory?
To by spíše věděl Graclík. Mám dojem, že to byl tak půlrok. Když jsem jela do lázní, tak mi přinesl na korekturu tlustý svazek listin, z čehož jsem se zděsila. Měla jsem na to čtyři neděle. Udělala jsem spoustu oprav, úprav, škrtů, přepisů. Z toho byl zase zděšený on, protože když si pro svazek koncem mého pobytu přijel, tak jsem říkala, že je to práce tak na dvě hodiny, ale dělali jsme to šest hodin. Graclík mi říkal: „Já to teď budu muset všechno přepisovat na počítači.“ Řekla jsem mu: „Chtěl jste to, máte to.“

Co byste chtěla, aby si čtenáři z knihy odnesli? Má kniha nějaké poselství?
Na to vám skoro nedovedu odpovědět. Já jsem byla sama velice překvapená ohlasem, který ta kniha má. Říkala jsem si, že si to budu muset zase jednou přečíst, co to tam vlastně mám.

Jaké byly reakce na knihu od vašich nejbližších?
Kupodivu dokonce i rodina, kde bývají reakce velice zdrženlivé, pokud jsou vůbec nějaké, byly až překvapivě vstřícné. Dokonce moje neteř řekla, že se jí to líbí daleko více, než ta první moje knížka, o které jsem se domnívala, že má docela hodnotu. A říkala: „Když já jsem se začetla, tak to už je co říct.“

Na co se čtenáři mohou v knize těšit?
Já vám na to neodpovím, musela bych si to přečíst. Obsahuje všechno možné.

Jak hodnotíte současnou politickou situaci?
Špatně.

Co říkáte na postoj lidí, kteří nesouhlasí s vaším politickým přesvědčením?
Jejich právo. Já mám právo na své přesvědčení a oni mají právo se mnou nesouhlasit.

Na kterou svoji hereckou roli vzpomínáte nejraději?
Na Čapkovu Matku samozřejmě. Bylo by jich více. Velice ráda vzpomínám na role, které se mi dobře hrály a které měly úspěch. Byly i takové.

Jak relaxujete?
Relaxuji velmi, protože mám na to ve svých letech právo. Spíše bych řekla povinnost. Relaxuji tak, že si v klidu ráno přečtu noviny a vyvenčím pejska. Pejsek mi poháhá k tomu, že vůbec vytáhnu paty z domu a chodím na procházky. Ale jen díky němu.

28. listopadu 2010, zdroj: www.brnovinky.cz
foto: brnovinky.cz