titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Na obrazovku původně nesměl, kritička Spáčilová: Je to mdlá selanka

Pořad, který ležel na Kavčích horách několik let "u ledu" jako ideologicky nevhodný. Tak noviny hovořily v roce 2008 o dokumentu „Po stopách hvězd – Jiřina Švorcová“. Česká televize jej tehdy z vysílání oproti svým vlastním původním plánům stáhla. Na obrazovku ho pustila až po smrti herečky. „Trezorový“ snímek odvysílala v srpnu 2011. Kritička Mirka Spáčilová v té souvislosti řekla: Výbušný“ dokument o Švorcové je ve skutečnosti mdlá selanka.

Na obrazovku nesmí!
V roce 2008 uvedla Česká televize na obrazovku cyklus dokumentů o známých tvářích. Jeden z dílů měl mapovat dráhu Jiřiny Švorcové. Dokument si po kritice některých pracovníků České televize vyžádala tehdejší programová ředitelka Kateřina Fričová, aby posoudila, zda je vůbec možné jej divákům představit. Podle informací tisku se totiž v ČT rozšířil názor, že vysílat díl, který by oslavoval komunistickou aktivistku a stavěl ji do role hvězdy, je nehorázné.

Vedení televize po zhlédnutí pořadu rozhodlo, že námitkám vyhoví a pořad o herečce z plánu vysílání stáhne. "Museli jsme bohužel konstatovat, že tento díl zcela vybočuje z žánru. Není to ani tak o kariéře Jiřiny Švorcové, ale o samoobhajobě některých z těch, kteří v díle hovoří," řekl tiskový mluvčí ČT Ladislav Šticha. "O době komunistické angažovanosti se v dokumentu hovoří větami typu: ´Bylo to normální... Doba velkých ideálů, všichni jsme dělali pro republiku, co jsme mohli´," popsal Šticha.

Cyklus Po stopách hvězd byl dramaturgickým počinem brněnského studia ČT. Profily umělců a tvůrců vyrábí pro ČT společnost Real TV, veřejnoprávní televize si je od společnosti odkupuje. Kdo zaplatí vyrobený a neodvysílaný díl, není příliš jasné. Podle mluvčího ČT však televize zaplatí jen za ty díly, které odvysílá. "Jednotlivé díly jsou České televizi nabízeny, a tedy nejsou námi objednávány," vysvětlil Šticha.

Tato informace však zaskočila Michala Richtera ze společnosti Real TV. Podle něj televize věděla, že jedním z dílů bude i profil Jiřiny Švorcové, a nic nenamítala. "Vědí o všem, co točíme. Většinu archivních materiálů, které v cyklu používáme, si bereme z archivu České televize. Doufám, že zaplaceno dostaneme," reagoval Richter.

Herečka zemřela, trezor se otevírá
Jiřina Švorcová zemřela 8. srpna 2011. Pár dnů po jejím skonu zařadila Česká televize tolik diskutovaný dokument mimořádně do vysílání. Promluvili v něm například Milan Friedl nebo Hana Maciuchová. Mluvili jak o herecké kariéře Jiřiny Švorcové, tak její silné politické angažovanosti.

A vyšla najevo zajímavá věc. Přestože v roce 2008 hřímal tiskový mluvčí Ladislav Šticha z Kavčích hor, že televize za dokument, který stáhla z vysílání nezaplatí, korunky se nakonec z Kavek kutálely. Kolik, to ani jedna ze stran nechtěla novinářům prozradit. "Zaplaceno jsem dostal, vysvětlení, proč to (dokument Po stopách hvězd o Švorcové, pozn. red.) nepoběží, bohužel ne! Po revoluci to byl první dokument o Jiřině Švorcové, který nebyl jednostranný," citoval před časem režiséra Škarpu deník Aha! V archivu ČT leží údajně i neodvysílaný díl cyklu 13. komnata s Jiřinou Švorcovou.

Spáčilová: Je to mdlá selanka
Dokument shlédla i uznávaná kritička Mirka Spáčilová, která 14. srpna pro portál IDnes.cz napsala tuto renenzi:

Mluvilo se o výbušném dokumentu, jenž nesměl na obrazovku kvůli "obhajobě komunistického angažmá" Jiřiny Švorcové. Ve skutečnosti je medailon, který ČT v neděli přece jen odvysílá, prostě jen stejně špatný, levně upachtěný a smířlivě sentimentální jako celý cyklus Po stopách hvězd, pro nějž vznikl.

Podle režiséra Marka Škarpy vadilo, že "vedle zarytých kritiků" herečky tu vystupují i její spolužáci. Opak je pravdou, žádní opravdu zarytí kritici tu neúčinkují. Věcně hovoří pouze filmový novinář Jaroslav Sedláček a herečka Hana Maciuchová, která zmíní "velmi surovou manipulaci" s Antichartou či dobovou limuzínu, již za odměnu dostala Švorcová od prezidenta.

Ostatní se bahní v omletých frázích, že 50. léta byla "dobou ideálů a touhy", kdy jsme prý "všichni žili v nevědomosti, plni lásky a snahy pomáhat republice". Tady zjevně chybějí oponenti, kteří by připomněli, že zdaleka ne všichni jásali nad rudou hvězdou – ale je to znak záměrné komunistické agitky? Sotva; spíše znak lenosti, lajdáctví a zběžnosti, s jakou se v ČT podobné kolovrátkové paskvily vyrábějí.

Asi by se našli pamětníci éry Švorcové ochotní jít do ostřejší polemiky, ale dalo by to práci, shánění, přemlouvání. A kdo by se namáhal kvůli půlhodince, jestliže stačí přečíst slovníkové heslo, proložit jej ukázkou z Krále Šumavy či Nedělní chvilky poezie s rudými karafiáty a celé to zabalit do nostalgického nátěru ve stylu "vždyť to nakonec byla chudák ženská".

Natočena a uložena k ledu
V archivu ČT přitom ještě leží neodvysílaný díl cyklu 13. komnata s Jiřinou Švorcovou. „Byla sice natočena, ale ne příliš zdařile,“ sdělil mluvčí České televize Ladislav Šticha. Vypadá to tedy, že 13. komnata Jiřiny Švorcové, alespoň ta z cyklu České televize, zůstane navždy zavřená.

O vzniku 13. komnaty, o které opakovaně píší weby a bulvární deníky, má ale pochybnosti spisovatel Miroslav Graclík: "Opravdu byla natočena 13. komnata Jiřiny Švorcové? Ve 13. komnatách totiž vždy účinkují osobnosti, o kterých je a paní Švorcová se mi nikdy ani slůvkem nezmínila, že by ji točila. Možná že jde o nějaký informační šum někoho, kdo si popletl dokument Po stopách hvězd a 13. komnatu."

s použitím rozhovorů pro deník Aha a recenze z porátlu IDnes.cz
Foto z natáčení: Česká televize