titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Božena Böhmová, pokladní z Ženy za pultem: Pohřbili ji předčasně!

Řada kolegů myslí, že je dávno po smrti, ale ona žije, je vitální, příjemná a ráda vzpomíná na herce i flmování. Hlavně na úspěšný seriál Žena za pultem, kde hrála pokladní Mlynářovou, kolegyni Daniely Kolářové. Božena Böhmová (86), Jihočeška z Přísečné u Českého Krumlova, kariéru ale pověsila definitivně na hřebík před 16 lety.

Do důchodu prý odešla, když jí bylo 57 let. „Doba byla tehdy divná a mně to vadilo. Pak už jsem dodělávala jen nějaké čurdy, jak se říká. Na filmování ale ráda vzpomínám. Seriál Žena za pultem, kde jsem dostala roli pokladní, mám moc ráda. Byla tam prima parta,“ svěřila se deníku Aha! herečka, která žije spokojeně v pražském bytě.

A jak se snesla s Jiřinou Švorcovou? „Byla lidsky i charakterově velice kvalitní člověk a za to si jí nesmírně vážím. Vždy přátelská a každému vždy byla ochotna pomoci. Její názory jsou její názory, ale lidsky jsem ji měla velmi ráda,“ podotkla herečka.

"Byla to krásná doba a jsem za to vděčná. Dneska nemůžu moc na nohy, takže už bych to dělat nemohla. Ale když běží v televizi něco, co jsem točila, občas se na to podívám. Už si ale pořádně nepamatuji, v čem všem jsem účinkovala,“ říká Böhmová, která dodnes udržuje kontakt třeba s kolegou Bořivojem Navrátilem (78).

Žena za pultem - Příběh dvou pokladních

Dnes čas tráví doma, má dceru, vnoučata a už i pravnoučata. „Zrovna pojedu s dcerou na chalupu na sever Čech. Už se tam těším. Sama se moc nikam nedostanu, a tak jsem ráda, když je ta možnost a můžu být někam dovezena autem,“ dodává Böhmová, které se po filmování nestýská.

„Jak člověk jednou z toho kolečka vypadne, lidi na něj zapomenou. Nikomu to ale nevyčítám, je to zcela pochopitelné, a pak můj zdravotní stav by mi už nedovoloval cokoli z profese dělat,“ dodává herečka, která před třemi lety ovdověla.

Asi nejznámější věta, kterou v seriálu Božena Böhmová pronáší, je: "Haló, nechoďte mi tam bez košíku!". Na 8. díl seriálu Žena za pultem, ve kterém hraje s Danielou Kolářovou hlavní roli, se můžete podívat na TV Barrandov v sobotu 22. října, kolem 16. hodiny.

Filmografie (výběr)
Už zase skáču přes kaluže (1970) – vrchní sestra
Třicet případů majora Zemana (1974) – účetní (Kvadratura ženy)
Hodíme se k sobě, miláčku? (1974) – prodavačka
Žena za pultem (1977) – pokladní Mlynářová
Nemocnice na kraji města (1977) – vrchní sálová sestra
Já to tedy beru, šéfe (1978) – Nyklíčková
Ten svetr si nesvlíkej (1980) – sousedka Bartáková
Příště budeme chytřejší, staroušku! (1982) – Babánková

Martin Hofman, www.ahaonline.cz
Foto: archiv B. Böhmové a Krátký film Praha